Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Pediatria

Widok drgawek u dziecka jest ogromnie stresującym wydarzeniem dla rodziców. Mimo tego przykrego widoku warto zachować spokój i dobrze obserwować dziecko, gdyż większość drgawek gorączkowych jest niegroźna dla dziecka.

Drgawki gorączkowe to napad drgawek związany z obecnością gorączki (powyżej 38 stopni Celsjusza), występujący u dziecka powyżej 1 miesiąca życia (zwykle pomiędzy 6 miesiącem, a 6 rokiem życia). W drgawkach takich nie znajduje się określonych przyczyn wywołujących (jak np.: zapalenie ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia elektrolitowych), a dziecko nie miało takich napadów w okresie bezgorączkowych. Zwykle pojawiają się one w przebiegu ostrych infekcji (np. zapalenia płuc, czy ucha środkowego) i najczęściej pojawiają się w pierwszej dobie gorączki. Dzieci szybko odzyskują świadomość po takim napadzie drgawek.

Przyczyny

Uważa się, iż drgawki gorączkowe mogą być spowodowane niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego.

Podział i charakterystyka drgawek gorączkowych

Wyróżniamy dwa typy drgawek gorączkowych u dzieci: proste i złożone. Istnieją pomiędzy nimi znaczne różnice, stąd zostaną omówione osobno.

Drgawki gorączkowe proste (stanowią znaczącą większość) zwykle nie wymagają hospitalizacji, gdyż z ich wystąpieniem nie zwiększa się ryzyko rozwoju padaczki u dziecka w przyszłości; jak również nie mają negatywnego wpływu na jego rozwój umysłowy. Ich charakterystyczne cechy to:

  • czas trwania takiego napadu wynosi do 15 minut;
  • są to uogólnione drgawki całego ciała;
  • nie powracają w ciągu 24 godzin.

W przypadku podejrzenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czy złego stanu ogólnego, wskazana jest hospitalizacja. Zwykle dzieci nie wymagają wykonywania badań laboratoryjnych i obrazowych, a zapis EEG (badania elektroencefalograficznego) u małego pacjenta powinien być prawidłowy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu