Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria, Pediatria


Skąd ten problem? - czyli o podłożu autyzmu wczesnodziecięcego

Przyczyny autyzmu nie są jak dotąd znane. Z nielicznych prac naukowych prowadzonych na ten temat można wnioskować, iż wiele niekorzystnych czynników może doprowadzić do rozwinięcia się tego zaburzenia. Decydują o tym przede wszystkim:

  • genetyczne: istotne jest tu raczej nie dziedziczenie konkretnych genów, ale oddziaływanie wielu genów, które warunkują „skłonność do tego zaburzenia”;
  • neurologiczne: infekcje wewnątrzmaciczne, urazy okołoporodowe, niedotlenienie okołoporodowe;
  • czynniki immunologiczne: deficyty odporności, ciężkie infekcje;
  • czynniki psychologiczne: trauma w pierwszych tygodniach/miesiącach życia, zaburzone relacje między dzieckiem i opiekunem, przemoc, niedostosowanie społeczne;
  • środowiskowe: np. zatrucia metalami ciężkimi.

Najbardziej prawdopodobną tezą dotyczącą podłoża autyzmu jest zatem ta, która łączy pewną predyspozycję genetyczną z oddziaływającymi na organizm dziecka czynnikami zewnętrznymi.

Terapia autyzmu

Terapia dziecka autystycznego powinna być zindywidualizowana, czyli dostosowana do jego potrzeb i możliwości. Ogromną rolę w leczeniu (nieporównywalną wręcz z innymi) zaburzeń wieku rozwojowego - przypisuje się rodzicom.

W leczeniu stosuje się: metodę „wymuszonego kontaktu” (matka wymusza w kontrolowany sposób bliskość z dzieckiem, co ma przełamać jego opór przed kontaktami społecznymi), terapię rodzinną (wedle podejścia psychoanalitycznego, które zakłada istnienie ukrytego konfliktu między matką i dzieckiem), terapie zmierzające do poprawy funkcjonowania dziecka np. hydroterapia, terapia przez malowanie, terapia zabawą, muzykoterapia, terapia ruchem. Niekiedy konieczne jest także stosowanie leków.

Najlepszym rozwiązaniem jest leczenie w ścisłej współpracy z rodzicami, nad którymi pieczę sprawuje wysokospecjalistyczny ośrodek (adresy takich ośrodków można znaleźć np. na stronie Fundacji SYNAPSIS).

Wczesne wykrycie problemu i podjęcie ukierunkowanych działań daje dziecku szanse na osiągnięcie optymalnych dla niego możliwości.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu