Gorączka nie jest objawem specyficznym (charakterystycznym dla danej choroby), a sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.
Test: Czy Twoje dziecko wie jak unikać grypy?
Wystąpienie gorączki u dziecka (zwłaszcza u noworodka, czy niemowlęcia), jest szczególnie trudnym problemem diagnostycznym, gdyż nie powie nam ono, co się z nim dzieje, co go boli. Jednak bardzo często rodzice, opiekunowie dziecka są najlepszymi jego obserwatorami i jeśli nie ulęgną panice, mogą pomóc w diagnostyce gorączki. Są rożne typy gorączki, które mogą nas naprowadzić na trafne rozpoznanie. Stąd ważne by kilkakrotnie w ciągu doby dokonywać pomiarów temperatury ciała dziecka i zapisywać je.
Mówiąc o gorączce mamy na myśli temperaturę ciała powyżej 38 stopni Celsjusza. Takiej na pewno nie wywołują wyżynające się ząbki (jak czasem myślą rodzice). Może ona wywołać natomiast drgawki gorączkowe, przypominające napad padaczki. Stąd też ważne jest stałe obniżanie temperatury ciała, by nie dopuścić do ich wystąpienia.
Przyczyny gorączki u dziecka
Najczęściej gorączkę u malucha wywołują infekcje wirusowe i bakteryjne (rzadko grzybicze), takie jak: przeziębienie, grypa, zapalenie ucha środkowego, infekcja dróg moczowych, zapalenie krtani. Przyczyniają się w tej mierze też choroby zakaźne wieku dziecięcego (wówczas należy zwracać uwagę na objawy towarzyszące np. charakter wysypki). Rzadką, ale występującą również u dzieci przyczyną gorączki są choroby nowotworowe (np. białaczki).
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu