Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Pediatria


Jak mierzyć temperaturę?

Istnieje kilka metod pomiaru temperatury ciała i związanych z tym różnych rodzajów termometrów. Należy indywidualnie dobrać je do naszego dziecka. Tradycyjne termometry rtęciowe umieszczane pod pachą, mogą być nieprzydatne u naszego zaniepokojonego i płaczliwego maluszka. Najbezpieczniej zmierzyć mu temperaturę w ustach, bądź w odbytnicy, przy czym należy pamiętać, że jest ona wyższa odpowiednio o 0,3 i 0,5 stopnia w stosunku do rzeczywistej temperatury ciała (tyle też trzeba odjęć od wyniku na termometrze). Bardzo pomocne mogą być termometry cyfrowe, mierzące temperaturę w uchu dziecka lub termometry paskowe umieszczane na czole.

Jak sobie radzić z gorączką?

Sposoby obniżania temperatury ciała można podzielić na 2 grupy: niefarmakologiczne oraz farmakologiczne. Niefarmakologiczne to zwykle metody fizyczne polegające na ochładzaniu ciała za pomocą zimnych okładów (przykładanych w rożne okolice ciała, np. w pachwiny) lub kąpieli w chłodniej wodzie (o jeden stopień niższej niż temp. ciała dziecka). Są to jednak metody zwykle nieprzyjemne dla naszego maluszka i nie zawsze będą realne do wykonania.

Metody farmakologiczne to najczęściej leki: paracetamol oraz ibuprofen.

Ważne jest zastosowanie kilku porad.

  • Bardzo często przyczyną gorączki są infekcje wirusowe, które po kilku dniach ustąpią same. Stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych w tych przypadkach jest wystarczające.
  • Należy pamiętać, że nie każdy przypadek wystąpienia gorączki należy leczyć antybiotykiem. Lek ten nie zadziała na wirusy, więc nie ma podstaw do jego zastosowania. Zbyt częste podawanie antybiotyków może tymczasem doprowadzić do rozwoju oporności bakterii na dany chemioterapeutyk.
  • Nie należy stosować u dzieci leków przeznaczonych dla osób dorosłych.
  • Stosować odpowiednią dawkę leku (nie należy zwiększać dawki leku, gdy jeszcze nie ma poprawy w leczeniu; ani zmniejszać jej w obawie przed skutkami ubocznymi, gdyż lek w zbyt małej dawce może okazać się nieskuteczny.
  • Kolejnym elementem jest regularne podawanie leku – dzięki temu nie dopuszczamy do nieprzyjemnych dla dziecka wzrostów temperatury.
  • Pamiętajmy, że lek musi mieć czas, by mógł rozwinąć swoje działanie w ustroju.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu