Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia, Pediatria


Przedłużający się poród zwiększa także ryzyko zakażeń połogowych. Poza tym może dojść do uszkodzenia kanału rodnego u matki, a nawet do rozejścia jej spojenia łonowego. Powikłania mogące wystąpić w czasie porodu u dziecka to:

  • uszkodzenie nerwów: porażenie splotu barkowego (w wyniku dystocji barkowej, czyli zahaczenia barku o spojenie łonowe matki podczas porodu), porażenie nerwu przeponowego;
  • uszkodzenie struktur kostno-stawowych: złamanie obojczyka, zwichnięcie stawu barkowego, złamanie kości ramiennej;
  • powikłania w postaci porażenia mózgowego i upośledzenia umysłowego w wyniku uszkodzenia struktur mózgowia, a nawet zgon noworodka.

Poród płodu hipertroficznego jest trudny także dla lekarzy specjalistów z tego względu, iż wymaga wybrania odpowiedniego sposoby rozwiązania ciąży. Przed porodem wykonuje się pomiary miednicy i dokładne oszacowanie masy płodu za pomocą badania ultrasonograficznego. Na podstawie tych badań podejmuje się decyzję o porodzie naturalnym lub cięciu cesarskim.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu