Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Pediatria

Każdy z rodziców zrobiłby wszystko, co jest możliwe, aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe; ale przychodzi czasem myśl – czy moje dziecko na pewno rozwija się prawidłowo? Stosunkowo prostym, szeroko dostępnym i tanim sposobem oceny rozwoju fizycznego naszego dziecka są siatki centylowe.

Czym jest siatka centylowa?

Siatka centylowa jest jedną z bardziej wiarygodnych metod oceny rozwoju fizycznego dziecka, gdyż sam pomiar wagi czy wzrostu, nie jest dostatecznym jego wykładnikiem. Należy otrzymane wyniki porównać z normami rozwojowymi, charakterystycznymi dla danej płci, wieku, rasy, położenia geograficznego, gdyż istnieją między nimi pewne odrębności. Inne siatki centylowe będą również dla dzieci dotkniętych pewnymi schorzeniami oraz dla dzieci z ciąży mnogiej. W razie wątpliwości czy dana siatka centylowa jest odpowiednia dla Twojego dziecka, zapytaj o nią swojego lekarza.

Co najczęściej oceniają siatki centylowe?

Siatki centylowe znajdują się w książeczkach zdrowia dziecka. Składają się z dwóch osi: poziomej (oznaczającej zwykle wiek dziecka) i pionowej (stanowiącej oceniany przez nas wskaźnik rozwoju). Najczęściej ocenianymi parametrami są:

  • waga;
  • wzrost (długość ciała);
  • BMI;
  • przyrost obwodu główki;
  • wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Co oznaczają krzywe na siatkach centylowych?

Przez siatkę centylową przebiega kilka krzywych (krzywe oznaczone jako: 97, 90, 75, 50, 25,10, 3). Krzywa 90 centyla oznacza, że u 90% dzieci w naszej populacji dany, oceniany przez nas parametr ma wartość mniejszą. Krzywa 50 centyla oznacza, iż u 50% dzieci oceniany parametr ma wartość niższą, a u 50% wyższą. Obszar pomiędzy sąsiednimi krzywymi nazywany jest kanałem centylowym.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu