Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Pediatria


Jeśli wykluczy się powyższe schorzenia, można rozpoznać moczenie nocne pierwotne izolowane. Przyczyną tego najczęstszego, moczenia nocnego u dzieci jest nieprawidłowe wydzielanie przez przysadkę wazopresyny, substancji, która ma za zadanie zagęszczać mocz. Dzięki temu, u zdrowego dziecka w nocy wydzielana jest mniejsza ilość, bardziej zagęszczonego moczu i pęcherz jest w stanie utrzymać do rana gromadzący się mocz. Dlatego też w leczeniu dzieci z izolowanym pierwotnym moczeniem nocnym tak dobre rezultaty przynosi podawanie desmopresyny (analog wazopresyny, hormonu regulującego zagęszczanie moczu), uzyskując poprawę w około 70-80% przypadków. Lek stosuje się w postaci kropli do nosa lub tabletek, podawanych tuż przed snem.

Postępowanie z dzieckiem dotkniętym problemem moczenia nocnego należy rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych oraz trybu życia. Nie powinno podawać się dziecku napojów o działaniu moczopędnym (słodkie, gazowane napoje) ani dopajać w czasie snu. Stosowanie pieluch u dzieci starszych niż 3 lata obniża ich motywację i poczucie własnej wartości. Należy dopilnować aby dziecko wysiusiało się przed snem, można również próbować wysadzać dziecko na nocnik w ciągu nocy. W razie zmoczenia łóżka dziecko powinno wiedzieć co należy zrobić i zawsze mieć zapewnione czystą pościel i piżamę. Starsze dziecko, po 7-8 roku życia może samo radzić sobie ze zmianą pościeli. Nigdy nie wolno dziecka karcić ani zawstydzać za zmoczone łóżko! Może to potęgować zaburzenia emocjonalne u dziecka i opóźniać wyleczenie. Dziecko należy wspierać i nagradzać za „suche noce” np. rysując uśmiechy w kalendarzu.

W razie braku poprawy po zastosowaniu powyższych metod, leczenie można rozpocząć już w 5 roku życia. U dziecka w wieku szkolnym, moczącego się sporadycznie,  można podać lek w określonych sytuacjach, np. wspólny wyjazd z rówieśnikami. Pozwoli to uchronić dziecko przed przykrą niespodzianką i narażeniem na wyśmiewanie. W terapii stosuje się leki zmniejszające wydzielanie moczu przez nerki lub regulujące pracę pęcherza moczowego.

Bagatelizowanie problemu moczenia nocnego może skutkować przeoczeniem niektórych jego przyczyn jak np. wady anatomiczne lub nabyte schorzenia i pogłębiać zaburzenia emocjonalne i psychospołeczne u dziecka, podczas gdy właściwa diagnostyka i postępowanie pomogą przywrócić normalne funkcjonowanie dziecka i całej rodziny.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu