Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Pediatria


Jakie są objawy celiakii?

Objawy mogą wystąpić w każdym wieku, w różnym czasie od podania glutenu (od kilku dni do kilku lat). Najczęściej celiakię rozpoznaje się w wieku szkolnym i przedszkolnym. Czynnikiem wywołującym wystąpienie objawów może być infekcja lub inna choroba, np. cukrzyca. Pełnoobjawowy zespół złego wchłaniania cechują biegunki, obfite stolce, wymioty, brak przyrostu lub ubytek masy ciała, upośledzenie wzrastania, wczesna osteoporoza. Taka postać choroby obecnie występuje rzadko. Częściej stwierdza się postać skąpoobjawową, w której jedynym objawem może być opóźnienie wzrastania, wczesna osteoporoza.

Aby ustalić rozpoznanie, muszą być spełnione kryteria diagnostyczne, takie jak:

  1. obecność objawów klinicznych;
  2. obecność przynajmniej dwóch charakterystycznych markerów serologicznych (przeciwciał);
  3. stwierdzenie zaniku kosmków jelitowych w wycinku pobranym w czasie biopsji jelita;
  4. pełna kliniczna remisja oraz znikanie markerów serologicznych po wprowadzeniu diety bezglutenowej.

Leczenie celiakii polega na stałym stosowaniu diety bezglutenowej, przez całe życie. Z diety muszą być wyłączone produkty z ziaren pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa. Zastępuje się je produktami bezglutenowymi, m.in. takimi jak ryż, kukurydza, gryka, proso, mączka ziemniaczana, soja, kasze: jaglana, gryczana, kukurydziana.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu