Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Pediatria, Hematologia

Nowotwory to jeden z kluczowych problemów medycyny wieku dziecięcego. Ich przebieg jest bardzo szybki, a leczenie niezwykle trudne (także, ze względu na liczne efekty uboczne i odległe konsekwencje stosowanej terapii).

Guzy mózgu

Spośród nowotworów litych (występujących w postaci zwartej masy komórek nowotworowych) guzy mózgu są u dzieci najczęstsze. Najczęściej rozpoznawane są w wieku 7-10 lat, nieznacznie częściej u chłopców. Są to nowotwory o różnej budowie, dynamice wzrostu i różnym rokowaniu. Przyczyny ich rozwoju nadal nie są znane (choć istnieją choroby, w przebiegu których nowotwory ośrodkowego układu nerwowego rozwijają się częściej np. stwardnienie guzowate, nerwiakowłókniakowatość I oraz II). Do nowotworów ośrodkowego układu nerwowego wg WHO (World Health Organization) należą min.: glejaki, guzy z pierwotnych komórek nerwowych, guzy nerwów czaszkowych, guzy opon, chłoniaki, przerzuty.

Objawy, jakie mogą się pojawić u małego pacjenta w związku z nowotworem ośrodkowego układu, zależą od co najmniej kilku czynników: dynamiki wzrostu, lokalizacji, wieku.

Do najczęstszych objawów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, należą:

  • bóle głowy;
  • nudności i wymioty;
  • podwójne widzenie, ubytki pola widzenia, zamazane widzenie;
  • zaburzenia mowy, połykania, chodu;
  • niedowłady;
  • drgawki;
  • zaburzenia wzrostu;
  • zaburzenia endokrynologiczne niejasnego pochodzenia.

W celu wykluczenia lub potwierdzenia stosuje się metody neuroobrazowe: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny. Obowiązkowo także badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. W szczególnych przypadkach nowotworów o wysokim stopniu złośliwości wykonuje się także poszerzoną diagnostykę (mającą na celu szukanie przerzutów odległych), w postaci np. tomografii komputerowej brzucha, scyntygrafii kości, biopsję szpiku.

W leczeniu guzów mózgu stosuje się przede wszystkim chirurgię, często uzupełnianą chemioterapią lub/i radioterapią.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu