Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Pediatria, Hematologia


Siatkówczak

Siatkówczak to nowotwór złośliwy, zlokalizowany wewnątrz gałki ocznej, który rozwija się z komórek siatkówki. Guz wykrywany jest najczęściej przed ukończeniem siódmego roku życia. Występuje w trzech postaciach: rodzinnej, dziedzicznej (guzy wieloogniskowe, zlokalizowane w obu gałkach ocznych) oraz sporadycznej (guzy jednostronnie, jednoogniskowe – czyli w jednej z gałek). Postać sporadyczna jest najczęstsza, stanowi około 80% przypadków.

Do najważniejszych objawów sugerujących rozwój nowotworu należą: białawy odblask źrenicy oraz zez. Zauważenie ich wymaga pilnej konsultacji okulistycznej! Im wcześniej rozpoznany jest siatkówczak (a zatem im szybciej zostaje zahamowany proces rozwoju guza – jeszcze na etapie, kiedy ograniczony jest do gałki ocznej), tym większa szansa pełnego wyleczenia (w dodatku poprzez mniej radykalną i obciążającą metodę do zastosowania).

Guz w zaawansowanej postaci nacieka struktury oczodołu, przerzutuje do mózgu, węzłów chłonnych, kości czaszki oraz pozostałych kości szkieletu.

W leczeniu stosuje się lasero- i krioterapię, radioterapię, chirurgię (w postaci enukleacji, czyli usunięcia gałki ocznej), chemioterapię.

Mięsak Ewinga

Mięsak Ewinga jest pierwotnym, złośliwym nowotworem kości wieku dziecięcego. Najczęściej wykrywany jest u nastolatków, szczególnie płci męskiej. Przyczyny powstawania tego nowotworu nie są jak dotąd znane. Nowotwór może mieć przeróżne lokalizacje, do najczęstszych jednak należą: kość udowa, kość piszczelowa, strzałka, kość biodrowa, krzyżowa, żebra, kręgosłup.

Objawy których pojawienie się może sugerować proces rozrostowy w kości to: miejscowo lokalizujące się ból i obrzęk , którym nierzadko towarzyszy także gorączka, leukocytoza (podwyższony poziom białych krwinek we krwi), osłabienie, spadek masy ciała. Nowotwór w zaawansowanej postaci przerzutuje do płuc, innych kości, szpiku, mózgu.

Obraz kliniczny oraz badania obrazowe (w tym szczególnie charakterystyczny wygląd nowotworu w zdjęciu RTG kości) pozwala na wstępne rozpoznanie.

Leczenie przede wszystkim stanowi chemioterapia, w połączeniu z radioterapią ewentualnie operacją chirurgiczną.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu