Padaczka może być też objawem wielu różnych chorób, niestety w większości przypadków pomimo dokładnie zebranego wywiadu i badań klinicznych, nie udaje się ustalić jej przyczyny. Taki rodzaj padaczki określa się jako idiopatyczną (samoistną).
Niektóre możliwe przyczyny padaczki:
Kiedy rozpoznaje się padaczkę i na jakiej podstawie?
Jednorazowy napad drgawek nie jest jeszcze podstawą do rozpoznania u dziecka padaczki. Pojedynczy napad może być spowodowany m.in. zaburzeniami metabolicznymi, np. hipoglikemią (obniżony poziom glukozy we krwi) lub może wystąpić w przebiegu gorączki (tzw. drgawki gorączkowe). Bardzo istotny dla rozpoznania jest szczegółowo zebrany wywiad, dotyczący przebiegu ciąży i okresu okołoporodowego, a także dokładny opis okoliczności i przebiegu napadu. Pomocne są również badania dodatkowe, takie jak EEG. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Za pomocą elektrod przymocowanych do skóry głowy, bada się czynność bioelektryczną mózgu. Tomografia komputerowa (CT) i rezonans magnetyczny (MRI) – to badania obrazowe, dzięki którym można ocenić anatomię i strukturę mózgu.
Jakie czynniki wywołują napad padaczkowy?
U niektórych pacjentów napady padaczkowe mogą być wywołane przez:
infekcje;
Należy ich więc unikać, jeśli padaczkę już u pacjenta rozpoznano.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu