Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Medycyna ratunkowa, Pediatria

Mówi się niekiedy, że dzieci to „żywe srebra” – biegają, skaczą, wiszą głową w dół na trzepaku, a każda matka patrzy na te wyczyny z przerażeniem. Dobrze jest przewidywać niektóre wypadki swojej pociechy i wiedzieć jak jej fachowo pomóc, gdy skaleczy się, zakrztusi, ale też gdy przestanie oddychać.

Każda mama drży o zdrowie swojego dziecka. Za każdym razem gdy się przewróci lub skaleczy, biegnie mu z pomocą. Istnieją jednak sytuacje znacznie poważniejsze, gdy dziecko traci przytomność lub co gorsze przestaje oddychać. Dobrze jest wtedy wiedzieć jak się zachować, aby skutecznie pomóc swojemu maleństwu, nie narażając go na dodatkowe niebezpieczeństwo.

Jeśli przestanie oddychać…

To najczarniejszy scenariusz dla każdej mamy. Dziecko leży nieprzytomne, nie oddycha, nie wiadomo co zrobić. Przede wszystkim zachować spokój!

Należy sprawdzić czy dziecko na pewno jest nieprzytomne. Głośno zadaj mu parę pytań, potrzyj mocno jego skórę w okolicy mostka.

Jeśli rzeczywiście jest nieprzytomne – zawołaj głośno o pomoc, a następnie udrożnij jego drogi oddechowe. Najlepsze w tym celu jest odgięcie główki dziecka, poprzez ułożenie jednej rękę na czole i umieszczenie drugiej ręki pod bródką i delikatne jej odepchnięcie. Można również wysunąć żuchwę do przodu. W tym celu należy położyć palce wskazujące obu rąk za żuchwą dziecka i popchnąć  ja do przodu. W razie podejrzenia o uraz kręgosłupa szyjnego zrezygnuj z odginania główki do tyłu, a jedynie staraj się wysunąć żuchwę do przodu.

Następnie sprawdź, czy oddycha. Możesz to robić wzrokiem obserwując ruchy klatki piersiowej, słuchem, nasłuchując oddechu nad ustami i nosem dziecka lub dotykiem, sprawdzając, czy czujesz ruch powietrza na swoim policzku. Możesz na to poświęcić nie dłużej niż 10 sekund.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu