Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Pediatria

Niedobór wzrostu u dziecka jest poważnym problemem, mogącym doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych. Brak akceptacji wśród rówieśników, a nierzadko bycie wyśmiewanym, skutkuje niechęcią do kontaktów międzyludzkich, to natomiast rzutuje na całe przyszłe życie i rozwój dziecka.

Proces wzrastania człowieka zależy od wielu czynników, na niektóre z nich można wpłynąć. Aby uniknąć przykrych konsekwencji patologicznie odmiennego wzrostu, których nie da się już odwrócić, należy regularnie kontrolować wzrost swojego dziecka, średnio co 3 miesiące.

Co wpływa na wzrost dziecka?

Czynniki wpływające na wzrost można podzielić na endogenne (wewnętrzne) i egzogenne (zewnętrzne). Do tych pierwszych zalicza się uwarunkowanie genetyczne danej osoby, a także prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego. Znaczenie ma przede wszystkim hormon wzrostu (GH, growth hormone), produkowany przez przedni płat przysadki (ważna struktura w mózgu) i uwalniany do krwi w postaci regularnych pulsów dobowych. Jego niedobór może być przyczyną karłowatości przysadkowej, a nadmiar – gigantyzmu lub akromegalii. Pozostałe hormony mające wpływ na wzrost to: insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1), hormony tarczycy, hormon nadnerczy – kortyzol, a w okresie pokwitania (czyli dojrzewania płciowego) dodatkowo hormony płciowe.

Czynniki egzogenne (zewnętrzne) to przede wszystkim stan odżywienia. Należy tak skonstruować dzienny jadłospis, aby znalazły się w nim produkty z każdej z 5 podstawowych grup piramidy żywienia (produkty zbożowe, warzywa i owoce, mięso, ryby, wędliny, jaja, mleko i jego przetwory, oleje roślinne i masło). Od najmłodszych lat należy wpajać dzieciom prawidłowe nawyki żywieniowe i unikać podawania jedzenia typu „fast food”! Jest to istotne, ponieważ nie tylko niedożywienie ilościowe, ale i jakościowe jest przyczyną zmniejszenia szybkości wzrastania i niedoboru wzrostu. Istotne znaczenie dla prawidłowego wzrostu dziecka ma także sen i aktywność fizyczna. To właśnie w czasie snu uwalniany jest hormon wzrostu, w największej dawce w godzinach między 22-24, w parę godzin po zaśnięciu. Różne formy aktywności fizycznej są jak najbardziej wskazane do stymulowania rozwoju. Należy też wiedzieć że zbyt intensywne i przeciążające zajęcia sportowe, niekorzystnie wpływają na wzrastanie!


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu