Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wzrostu. Najczęściej występującą postacią jest tzw. rodzinny nadmierny wzrost. Jest to wariant prawidłowego rozwoju. Takie rozpoznanie jest ustalane na podstawie wykluczenia innych przyczyn i potwierdzenia wysokiego wzrostu występującego w rodzinie. Rodzice zaniepokojeni „odstawaniem” od rówieśników swojego dziecka, powinni zgłosić się do pediatry albo endokrynologa dziecięcego, który wykluczy zaburzenia hormonalne i przeprowadzi tzw. prognozę ostatecznej wysokości ciała. Najczęściej wysoki wzrost nie ma związku z żadną chorobą, ale aby to potwierdzić, czasem niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań takich jak badania hormonalne i badania obrazowe (tomografia komputerowa – CT, tomografia rezonansu magnetycznego – MRI).
Jedną z rzadszych przyczyn nadmiernego wzrostu jest gigantyzm przysadkowy. Przysadka mózgowa jest to mały gruczoł dokrewny w czaszce, który wydziela różne hormony, między innymi hormon wzrostu (GH). Główną przyczyną nadmiernego wydzielania GH są gruczolaki przysadki. Gruczolaki są najczęściej występującymi w przysadce guzami mózgu. Ich objawy zależą od wielkości guza oraz od tego czy jest on czynny hormonalnie (czy wytwarza hormony i uwalnia je do krwioobiegu). Mogą występować także gruczolaki bezobjawowe (tzw. mikrogruczolaki, o bardzo małych rozmiarach). U dzieci i młodzieży z niezakończonym procesem wzrastania, u których nie doszło jeszcze do zrośnięcia nasad kości długich z trzonami, zwiększone stężenie GH prowadzi do nadmiernego wzrostu – gigantyzmu. Poza nadmiernym wzrostem, jednym z objawów może być ubytek w polu widzenia, wynikający z ucisku na skrzyżowanie nerwów wzrokowych przez gruczolaka. W diagnostyce gigantyzmu przysadkowego niezbędne jest wykonanie badań obrazowych (CT głowy, MRI głowy), a także określenie profilu hormonalnego i czynnika IGF-1.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu