Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Pediatria

Twoje dziecko jest niespokojne, niechętnie ssie pierś, pociąga lub pociera ucho, a oprócz tego ma inne objawy ogólne, takie jak wysoka gorączka czy biegunka? Nie lekceważ tego, gdyż może to być ostre zapalenie ucha środkowego (o.z.u.ś.) - jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Nieleczone zapalenie ucha środkowego może prowadzić do poważnych powikłań, np. utraty słuchu lub zapalenia opon mózgowych.

Istnieje wiele powodów, dla których niemowlęta i małe dzieci są znacznie bardziej niż dorośli narażone na stany zapalne ucha. Są to między innymi różnice w budowie anatomicznej (krótka, szeroka, poziomo ustawiona trąbka słuchowa), skłonność do wymiotów i ulewania, częste infekcje górnych dróg oddechowych, czy przerost migdałka gardłowego.

Ucho ludzkie składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.
Ostre zapalenie ucha środkowego jest jedną z najczęstszych postaci zapaleń ucha i w 90% przypadków przebiega w czasie infekcji górnych dróg oddechowych (zwłaszcza nosa i gardła) o pochodzeniu wirusowym. Zdarza się, że faza wirusowa może przejść w fazę bakteryjną o czym świadczy m.in. wysoka gorączka, wyciek treści ropnej z ucha, silny, pulsujący ból głowy. Niezbędne w rozróżnieniu bakteryjnej i wirusowej przyczyny choroby są badania laboratoryjne takie jak OB, CRP, liczba leukocytów, rozmaz krwi, posiew z jamy nosowo-gardłowej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu