Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Pediatria


Wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Zdarza się, że w jamie ucha środkowego, za zachowaną błoną bębenkową gromadzi się płyn o konsystencji śluzowej, śluzowo-surowiczej, lub surowiczej. Jest to wysiękowe zapalenie ucha środkowego, zwane potocznie glue ear, czyli w wolnym tłumaczeniu „ucho z klejem”. Zaleganie wydzieliny w uchu środkowym upośledza słuch, co u młodszych dzieci może skutkować opóźnieniem rozwoju mowy, a u starszych postrzegane jest jako głośne słuchanie radia, gorsze wyniki w nauce czy konieczność powtarzania poleceń. Leczenie polega najczęściej na drenażu jamy bębenkowej. Czasem zdarza się, że wysiękowe zapalenie ucha środkowego ustąpi samoistnie. Najczęstszą przyczyną tego typu zapalenia jest tzw. trzeci migdał, czyli przerost migdałka gardłowego. Jeśli tak jest, należy go usunąć chirurgicznie. Inne przyczyny to alergiczny nieżyt nosa i niewłaściwie leczone ostre zapalenie ucha środkowego.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego

Cechą charakterystyczną przewlekłego zapalenia ucha środkowego jest trwały lub okresowy wyciek ropny z ucha, upośledzenie słuchu, a także ubytek w błonie bębenkowej.  Przebieg może być wieloletni bez towarzyszących dolegliwości bólowych. Przyczyną tego typu zapalenia jest niewyleczone do końca ostre zapalenie ucha środkowego i niezrośnięty otwór w błonie bębenkowej, który stanowi świetne wrota zakażenia dla bakterii. W leczeniu stosuje się początkowo odsysanie wydzieliny i płukanie ucha sterylnymi środkami odkażającymi, w trudniejszych przypadkach niezbędne jest leczenie operacyjne. Jedną z postaci przewlekłego zapalenia jest zapalenie perlakowe, w którym dochodzi do tworzenia się w uchu mas przypominających perłę. W rzeczywistości jest to twór ze złuszczonego nabłonka, bakterii, zaschniętej wydzieliny i mas cholesterolowych, który może się niebezpiecznie rozrastać i niszczyć okoliczne tkanki i struktury kostne. W przypadku perlaka leczenie jest wyłącznie operacyjne.

W przypadku zapaleń ucha u dzieci, nie warto podejmować prób leczenia samodzielnego, przy pomocy domowych sposobów. Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem – bo ryzyko uszkodzenia lub utraty słuchu jest bardzo duże.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu