Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Stomatologia, Pediatria


Odpowiednia higiena jamy ustnej – niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że o odpowiednią higienę jamy ustnej dziecka należy dbać, jeszcze zanim pojawią się w niej zęby. Warto, więc już od samego początku wyrobić sobie nawyk czyszczenia buzi niemowlaka po każdym posiłku. Można to zrobić używając jałowej gazy, nasączonej przegotowaną wodą lub naparem z rumianku, co spowoduje usunięcie resztek papkowatego pożywienia. W momencie pojawienia się pierwszych zębów, należy zacząć przyzwyczajać dziecko do używania szczoteczki. Na początku w formie zabawy. W momencie, gdy dziecko nauczy się płukać usta, zaczynamy używać pasty do zębów, przeznaczonej specjalnie dla dzieci. Mimo iż wraz z rozwojem dziecka rośnie jego sprawność manualna, to ostateczne mycie zębów powinni zawsze wykonać rodzice. Pozwoli to na dokładne oczyszczenie powierzchni zębów, z którymi dziecko może mieć jeszcze problem, a ono samo obserwując rodziców, stopniowo nauczy się prawidłowego szczotkowania zębów.

Regularna kontrola stanu uzębienia u stomatologa. Wbrew obiegowym opiniom należy to robić i od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Najlepiej odwiedzić specjalistę pedodontę, czyli lekarza stomatologa, wyspecjalizowanego w leczeniu zębów u małych pacjentów. Na pierwszych wizytach pozwala on dziecku oswoić się z gabinetem i sprzętem w nim zawartym, a dopiero później po nawiązaniu bliższego kontaktu z dzieckiem, podejmuje próby leczenia powstałych ubytków lub wykonania zabiegów profilaktycznych, takich jak fluoryzacja. Rodzice powinni pamiętać, że nieleczone zęby mleczne, mają wpływ na stan uzębienia stałego. Pozostawione zainfekowane resztki zębów mlecznych stanowią potencjalnie niebezpieczne ogniska zapalne, mogące powodować rozsiew bakterii po całym organizmie, przyczyniając się do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia dziecka. Ponadto konieczność zbyt wczesnego usunięcia zęba mlecznego, może spowodować wady zgryzu, spowodowane brakiem miejsca na wyrzynający się ząb stały.

Podobnie jak w przypadku zębów stałych, najważniejszą rolę w utrzymaniu zębów mlecznych jest profilaktyka. Odpowiednio wcześnie wdrożona, w prawidłowy sposób pozwoli na dotrwanie dziecięcych zębów w dobrej kondycji do czasu ich fizjologicznej wymiany, która zaczyna się ok. 6 roku życia dziecka.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu