Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria

Emigracja to zjawisko o wymiarze wieloaspektowym, które w ostatnich latach przybrało na skali. Perspektywa otwarcia granic Unii Europejskiej sprawiła, że wiele osób postanowiło wyjechać w celach zarobkowych poza obszar ojczyzny.

Wśród wielu przyczyn, które leżą u podstaw emigracji wymienić można kwestie ekonomiczne: chęć poprawy sytuacji materialnej, psychologiczne: pragnienie samorealizacji, podwyższenia jakości życia, otwarcia na nowe doświadczenia, społeczne: akceptacja emigracji, wymiana potencjału ludzkiego. Dla rodziny jest to zupełnie nowa sytuacja, która niewątpliwie testuje jakość, panujących w niej relacji oraz sposoby rozwiązywania problemów w nowych okolicznościach.

Co realnie zostawiam, co ze sobą biorę

Emigracja niesie ze sobą ogromny potencjał zmiany i wszystko to, co z tą zmianą się wiąże, tak w sensie pozytywnym jak i negatywnym. Odcięcie od języka, dotychczasowego środowiska, rodziny i znajomych musi przynieść początkowo kryzys. W przypadku niektórych osób ten kryzys będzie się pogłębiał, szczególnie wtedy gdy nowa rzeczywistość skonfrontowana zostanie z nierealnymi wyobrażeniami. Dlatego ważnym jest przygotowanie siebie i bliskich na konsekwencje jakie niesie emigracja. Zadanie kilku ważnych pytań: „co zostawiam?”, „co zastanę w obcym kraju?”, „czy moi bliscy są przygotowani na mój wyjazd?”, „jak będą wyglądały pierwsze dni pobytu w zupełnie obcym otoczeniu?”. Rozmowy z członkami rodziny na temat nowej sytuacji, kwestii kontaktów z dziećmi, wspólnego podejmowania ważnych decyzji, podtrzymywania więzi, czy prowadzenia domu powinny ujawnić, jakie stanowiska prezentują partnerzy, czego oczekują i co postanawiają poświęcić.

Test: Czy jestem pracoholikiem?


Przed wyjazdem warto także uzupełnić wiedzę na temat obyczajów, historii i kultury kraju, do którego się udajemy (być może ktoś ze znajomych dysponuje własnymi doświadczeniami w tym zakresie). Realistyczny obraz jaki w sobie zbudujemy oraz przeanalizowanie wszelkich możliwych scenariuszy sprawi, że łatwiej będzie zaakceptować nowe okoliczności.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu