Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria, Psychologia

Rodzina jest podstawową jednostką społeczną, umożliwiającą dziecku prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. To w rodzinie dzieci dowiadują się jak budować relacje z innymi ludźmi, uczą zabiegać o własną autonomię oraz respektować autonomię innych. Uczucia miłości, przyjaźni, budowanie zaufania, wyrażanie złości to wszystko poznajemy przez relację z rodzicami. Ten cenny bagaż wyniesiony z rodzinnego domu, pielęgnujemy później przez całe życie.

Nieuchronne przeobrażenia społeczne sprawiły, że duży odsetek rodzin to tzw. rodziny niepełne, w których dzieci podlegają opiece tylko jednego z rodziców (ojca lub matki). Słowo „niepełne” sugeruje niespełnienie klasycznej reguły "dwoje rodziców plus potomstwo". Rodzina niepełna może być efektem zdarzenia losowego, jakim jest śmierć, rozwód, separacja, ale także emigracja zarobkowa, czy choroba izolująca jedno z rodziców (wymagająca np. przebywania w szpitalu). Należy podkreślić, że rodzicielstwo w pojedynkę wymaga szczególnych wyrzeczeń, niesie wiele kryzysowych sytuacji oraz trudnych momentów.

Gdy jedno zastępuje dwoje


Opieka nad dzieckiem w pierwszych dniach jego życia spada głównie na ramiona matki, to ona je karmi, pielęgnuje, uspokaja, co bynajmniej nie oznacza, że rola ojca jest w tym momencie marginalna. Wręcz przeciwnie, utrudzona kobieta po okresie ciąży, połogu, a następnie trudach pierwszych tygodni macierzyństwa, sama potrzebuje troskliwej opieki, wsparcia oraz bezpieczeństwa. Ojciec w tych chwilach staje się parasolem ochronnym dla niej i dziecka. Gdy matka pozostaje samotnie z maleńkim dzieckiem, mimo troski dalszej rodziny niesie trud opieki w zasadzie w ogromnej części sama. Pojawiające się w związku z tym kryzysy związane ze zmęczeniem, osamotnienie, chwile rezygnacji, których nie ma z kim dzielić, odczuwane są boleśniej i dotkliwiej niż w sytuacji wsparcia ze strony partnera. Odmienna jest także jej sytuacja materialna. Rola samotnego taty w pierwszych tygodniach życia dziecka jest poligonem do przejścia w pojedynkę. Dla mężczyzny przejęcie obowiązków opieki nad nieporadnym życiowo niemowlakiem, jest wyzwaniem, do którego ani natura ani model kulturowy go nie przystosowują. Karmienie, przewijanie, odczytywanie emocji i potrzeb oraz jednocześnie dbanie o byt - bywają zadaniami trudnymi do pogodzenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu