Psychiatria

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria


Transwestytyzm występuje wtedy, gdy osoba osiąga pobudzenie seksualne przez ubieranie strojów płci przeciwnej. Gest taki jest pewnym rodzajem wcielania się w odmienną rolę, której transwestyta nie może w inny sposób realizować (a pragnie zachować atrybuty obu płci, bądź waha się co do wyboru jednej z nich).

Sadyzm seksualny to perwersja, w której zaspokojenie seksualne jest realizowane przez zadawanie partnerowi cierpienia (sadysta dokonuje to w szczególnym, wybranym przez siebie i zaaranżowanym odpowiednio rytuale), przez sprawianie bólu fizycznego, bądź poniżanie go. Spektrum sadystycznych rytuałów jest duże. Obejmuje min.: kąsanie, gryzienie, nakłuwanie, drapanie, bicie, ale też krępowanie, darcie ubrania, gwałt. W perwersji tej najważniejszy jest realny czyn, a nie wyobrażenie (tak jak w fetyszyzmie czy oglądactwie). Sadystyczne praktyki realizowane są najczęściej w pewnej zamkniętej intymnej przestrzeni i w jakimś sensie przypominają rytuał ofiarny z obrzędów religijnych pierwotnych plemion. U podłoża sadystycznej perwersji mogą leżeć wczesnodziecięce urazy - pragnienie wyrządzania bólu byłoby tym samym realizacją zemsty za dawne krzywdy.

Masochista w przeciwieństwie do sadysty odczuwa podniecenie, gdy doznaje bólu fizycznego, a więc staje się obiektem „tortur”. Dzieje się to wedle stałego, skrupulatnie odtwarzanego scenariusza, który jest przez masochistę precyzyjnie układany (paradoksalnie to on jest panem sytuacji i kontroluje cały jej przebieg). Praktyki masochistyczne zazwyczaj spełniają trzy wymogi: są realne (wybierane są działania faktycznie niosące ból fizyczny lub upokorzenie np. biczowanie, deptanie, lizanie stóp, picie moczu), zauważalne (masochista potęguje swoje doznania np. przez angażowanie przypadkowych widzów), podlegające kontroli.

Perwersja seksualna jest specyficzną formą organizacji życia erotycznego, odmienną od ogólnie przyjętej w danej kulturze. Tylko wtedy gdy narusza akty prawne, ustalenia społeczne lub godzi w podmiotowość i fizyczną integralność partnera seksualnego, możemy mówić o naruszeniu normy i konieczności objęcia leczeniem.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu