Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria, Odżywianie


Bez witamin ani rusz

Zazwyczaj w standardowych okolicznościach nasza dieta w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na podstawowe witaminy, jednakże w warunkach wytężonej pracy intelektualnej warto pomyśleć o racjonalnej (czyli prowadzonej z umiarem i dostosowanej do skali potrzeb) ich suplementacji. Szczególnie istotne są tu witamina C, E, tiamina oraz kwas foliowy:

  • witamina C - bierze udział w procesach przemiany węglowodanów, tłuszczy i białek, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Jej źródłem są owoce cytrusowe oraz zielone warzywa (papryka, brokuł, kapusta);
  • witamina E - jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni, ma właściwości przeciwutleniacza (czyli eliminuje wolne rodniki które uszkadzają błony komórkowe neuronów). Znajduje się w olejach roślinnych, płatkach zbożowych, zarodkach pszenicy;
  • tiamina - bierze udział w przemianie węglowodanów, wpływa korzystnie na funkcje układu nerwowego. Znajduje się w grochu, fasoli, produktach zbożowych oraz mięsie;
  • kwas foliowy - wpływa na układ nerwowy oraz układ krwiotwórczy. Znajduje się w zielonych warzywach (kalafior, brukselka, brokuły), orzechach, słoneczniku, wątróbce.

Nie zapomnij o magnezie!

Magnez jest niezwykle ważnym makroelementem dla organizmu człowieka. Odpowiada za prawidłowe funkcje rybosomów (struktur znajdujących się w komórkach), ciśnienie osmotyczne płynów, przekaźnictwo nerwowe. Jego niedobory mogą powodować znużenie, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, zaburzenia snu, kołatania serca. W okresach wzmożonego stresu mózg potrzebuje magnezu do efektywnej pracy (trzeba pamiętać, że duże ilości kawy go wypłukują!). Magnez znajduje się w gorzkim kakao, gorzkiej czekoladzie, orzechach laskowych, kaszy gryczanej.

Wykazano, że zróżnicowanie posiłków (wzbogacanie o warzywa i owoce), rozłożenie ich w czasie na mniejsze porcje oraz połączenie z codzienną aktywnością na świeżym powietrzu, pozwala znacznie usprawnić procesy intelektualne, a co za tym idzie skuteczniej zmagać się z różnymi zadaniami.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu