Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria

Wchodząc do pierwszej napotkanej księgarni, znajdziemy w niej zapewne cały regał poradników poświęconych zdrowiu. Wśród nich książki traktujące o dietach, wspaniałych technikach relaksacyjnych, poradniki radzące jak poprawić pamięć, sylwetkę, relacje międzyludzkie itd.

Nadchodzi czas zawrotnych osiągnięć medycznych i powszechnej wiedzy z tej dziedziny. Dzięki łatwemu dostępowi do informacji uczymy się zachowań prozdrowotnych i wczesnego wykrywania schorzeń. Są jednak osoby, które stają się zakładnikami ideału zdrowia; ciągłymi poszukiwaczami nieistniejącej choroby. Nazywamy ich hipochondrykami.

Śladem „choroby urojonej”

Zapewne każdemu z nas zdarzyło się choć raz zamartwiać z powodu złego samopoczucia lub interpretować swoje objawy jako zwiastuny nadciągającej choroby. Wsłuchiwanie się we własne ciało jest dużą sztuką, do tego niezwykle przydatną w procesie diagnozowania i leczenia. Nikt z nas jednak nie żyje z ciągłym przeświadczeniem zagrożenia, nie szuka z uporem potwierdzenia ciężkiej choroby. Objawy takie jak ból głowy, brzucha, czy doskwierające zmęczenie jesteśmy skorzy zrzucać raczej na karb chwilowej niedyspozycji. Osoba cierpiąca na hipochondrię, nie potrafi uwolnić się od lęku przed potencjalnie zagrażającym schorzeniem. Całą swoją uwagę skupia na odwiedzaniu specjalistów, wykonywaniu licznych, kosztownych badań oraz szukaniu na własną rękę informacji, potwierdzających jej podejrzenia. Robi to bezkrytyczne, a im częściej słyszy zapewnienia ze strony lekarza, że nic jej nie dolega, tym większy ogarnia ją niepokój. To właśnie niepokój, stałe wewnętrzne napięcie stymuluje hipochondryka do wycieczek między gabinetami, do przesiadywania w przychodniach oraz tracenia pieniędzy na stosy niepotrzebnych lekarstw (co bywa też niebezpieczne, ze względu na działania uboczne wielu przyjmowanych jednocześnie preparatów).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu