Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria

Nikt nie żyje dla samego siebie. To stwierdzenie może wydawać się truizmem, ale świetnie tłumaczy naturę problemu, jakim jest doświadczenie depresji w rodzinie.

Taka diagnoza nie tylko dla pacjenta, ale i dla jego otoczenia staje się źródłem sprzecznych emocji. Pojawiają się złość, lęk, irytacja, poczucie winy. Obraz choroby i składające się na nią objawy bywają niezrozumiałe, a ich przewlekły charakter może stać się źródłem kryzysu.

Rola otoczenia w leczeniu depresji jest niezwykle istotna. Członkowie rodziny niejednokrotnie stają się jedynym oparciem, stymulują do leczenia, nadzorują wraz z lekarzem proces terapii oraz biorą na barki część obowiązków jakie pełnił dotychczasowo pacjent. Oni także stają się pomostem, umożliwiającym powrót do społeczeństwa. Funkcje jakie przypadają im w udziale, nie przychodzą z łatwością, angażują dużo czasu, sił, wiążą się ze zmianami dotychczasowego życia i dodatkowymi obowiązkami. Często pojawiają się pytania: jak i czy mogę pomóc bliskiej osobie w pokonaniu choroby.

Jeśli twój bliski cierpi na depresję, poniżej znajdziesz kilka cennych rad, które pozwolą zrozumieć niektóre aspekty jego choroby oraz znaleźć formę pomocy jaką możesz mu zaproponować.

Depresja - choroba którą można skutecznie leczyć

Pamiętaj, że depresja jest chorobą. Ma swoje przyczyny, objawy które składają się na jej obraz oraz skutecznie sposoby leczenia którym podlega. Wiąże się z przeżywaniem realnego cierpienia. Osoba nią dotknięta odczuwa głęboki smutek, ma niską samoocenę, często wycofuje się z aktywności i emocjonalnych związków. Nie można jej tłumaczyć lenistwem, tchórzostwem, czy życiową nieporadnością. Jeśli zauważysz symptomy, które mogą sugerować depresję, postaraj się zmotywować bliską ci osobę do kontaktu z lekarzem. Im wcześniej uda się po poradę i rozpocznie leczenie tym większa jest szansa na pokonanie choroby.

Musisz być świadomy tego, że leczenie depresji jest procesem ciągłym i mozolnym, zazwyczaj liczy się go w miesiącach lub latach (rzadko w tygodniach). Dlatego nie oczekuj od pacjenta, że powróci do zdrowia tuż po wdrożeniu leczenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu