Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria, Pediatria

Autyzm wczesnodziecięcy (in. zespół Kannera) należy do grupy całościowych zaburzeń rozwojowych (obok innych jednostek takich jak: zespół Retta, zaburzenie dezintegracyjne dziecięce (in. zespół Hellera) oraz zespól Aspergera). Występuje z częstością 2-4 przypadków na 10.000 żywo urodzonych dzieci, częściej u chłopców.

ziecko dotknięte autyzmem wczesnodziecięcym manifestuje objawy tego zaburzenia już od pierwszych miesięcy życia. Znajomość tych symptomów, a jednocześnie faz prawidłowego rozwoju dziecka, umożliwia dostrzeżenie problemu i szybsze zgłoszenie się z dzieckiem do specjalisty. To zaś umożliwia rozpoznanie zaburzenia i wdrożenie terapii, która zwiększa szanse małego pacjenta na osiągnięcie lepszych wyników leczenia. Dlatego rola rodziców jako najbliższego otoczenia, z którym komunikuje się maluch, w diagnostyce autyzmu jest kluczowa!

Prawidłowy rozwój - norma

Prawidłowy rozwój dziecka jest wynikiem działania na organizm wielu czynników. Należą do nich czynniki neurohormonalne (prawidłowa budowa układu nerwowego, prawidłowa regulacja hormonalna), genetyczne (potencjał przekazywany przez rodziców), środowiskowe (np. pożywienie, aktywność ruchowa) oraz społeczne (otoczenie rodzinne, rówieśnicze itd.).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu