Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria

Kim bylibyśmy, gdyby nie pamięć zdarzeń, miejsc, ludzi, podstawowych informacji o nas samych? W jaki sposób wykonywalibyśmy codzienne czynności, gdybyśmy nie potrafili nazywać przedmiotów, ani określić do czego służą?

Czy jesteśmy w stanie przywołać w wyobraźni obraz człowieka zagubionego w mieście, w którym mieszka od wielu lat; człowieka, który w jednej chwili traci z pamięci wszystkie nazwy ulic, adresy znajomych, trasę powrotu do domu. Przerażające?

Zaburzenia pamięci są jednymi z częstszych problemów, z jakimi mają do czynienia specjaliści z różnych dziedzin medycyny: neurologii, psychiatrii, geriatrii itd. Mogą mieć one przebieg łagodny lub ciężki, ostry lub przewlekły, ustępować z czasem lub nasilać się powodując znaczną trudność w samodzielnym funkcjonowaniu.

Czym jest pamięć?

Pamięć jest zdolnością przyswajania, magazynowania i odtwarzania informacji (wrażeń zmysłowych, doświadczeń, zdarzeń). Jest procesem wieloetapowym, za który odpowiadają różne obszary mózgu - np. o pamięci długotrwałej decydują płaty czołowe i ciemieniowe kory mózgowej; za pamięć emocji odpowiada ciało migdałowate, zaś za instynktowne zachowania – jądro ogoniaste. Jak łatwo się domyślić uszkodzenie którejś z tych struktur skutkuje zaburzeniami jednego z obszarów pamięci.

Ze względu na czas trwania zapamiętanych informacji, pamięć podzielono na: długotrwałą (informacje magazynowane latami), krótkotrwałą (informacje magazynowane przez godziny lub minuty) oraz pamięć natychmiastową (informacje ulegają zatarciu po kilkudziesięciu sekundach). Przy ocenie pamięci istotne staję się nie tylko to, ile informacji jest zdolna pomieścić, ale też w jakim czasie są one zapisywane i z jaką prędkością można je przywołać.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu