Musimy być świadomi, że każda ważna informacja jest dla dziecka dużym przeżyciem. Dla jedynaka, który dotąd przebywał w centrum uwagi, sytuacja ta może przypominać zrzucenie króla z tronu.
Etap pierwszy – komunikat
Gdy rodzice są już pewni, że pojawi się kolejne dziecko, nadchodzi czas na przekazanie nowiny. Muszą być jednak świadomi tego, że radosna dla nich wieść niesie ze sobą nierzadko trudny dla dziecka komunikat. Dlatego moment na poinformowanie go o pojawieniu się rodzeństwa, musi być odpowiednio wybrany. Warto podjąć taki temat w optymalnych dla dziecka, domowych warunkach, kiedy jest spokojne, wypoczęte, czuje się bezpieczne. Uczestniczyć w rozmowie powinni oboje rodzice, choć do przekazania informacji należy wybrać tylko jedną osobę. Korzystne jest jeśli ton, jakim zwracamy się do pociechy, jest spokojny, pozbawiony euforii (dziecko na początku wcale nie musi chcieć jej dzielić), a informacje proste, dostosowane do jego wieku. Po zdaniu: „mamy ci do przekazania ważną wiadomość: będziesz miał braciszka”, należy dać dziecku czas, na przyjęcie tej informacji i jednocześnie obserwować jego reakcję. Jeśli zareaguje płaczem i lękiem, powinno się je przytulić, pogłaskać, uspokoić i ponownie powrócić do rozmowy za jakiś czas. W sytuacji złości i irytacji trzeba zachować spokój, nie tamować tych emocji, dać mu się wykrzyczeć, odejść jeśli ma na to ochotę lub pomilczeć razem z nim.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu