Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria, Pediatria

Radosna wiadomość o przyjściu na świat kolejnego potomka, jest dla rodziców dużym świętem, natomiast dla jedynaka może wiązać się ze sprzecznymi i trudnymi do zaakceptowania emocjami. Dlatego też rodzice powinni przygotować się do rozmowy o młodym braciszku lub siostrzyczce oraz umiejętnie przeprowadzić starsze dziecko przez etap ciąży, narodzin oraz pierwsze tygodnie pobytu malucha w domu.

Musimy być świadomi, że każda ważna informacja jest dla dziecka dużym przeżyciem. Dla jedynaka, który dotąd przebywał w centrum uwagi, sytuacja ta może przypominać zrzucenie króla z tronu.

Etap pierwszy – komunikat

Gdy rodzice są już pewni, że pojawi się kolejne dziecko, nadchodzi czas na przekazanie nowiny. Muszą być jednak świadomi tego, że radosna dla nich wieść niesie ze sobą nierzadko trudny dla dziecka komunikat. Dlatego moment na poinformowanie go o pojawieniu się rodzeństwa, musi być odpowiednio wybrany. Warto podjąć taki temat w optymalnych dla dziecka, domowych warunkach, kiedy jest spokojne, wypoczęte, czuje się bezpieczne. Uczestniczyć w rozmowie powinni oboje rodzice, choć do przekazania informacji należy wybrać tylko jedną osobę. Korzystne jest jeśli ton, jakim zwracamy się do pociechy, jest spokojny, pozbawiony euforii (dziecko na początku wcale nie musi chcieć jej dzielić), a informacje proste, dostosowane do jego wieku. Po zdaniu: „mamy ci do przekazania ważną wiadomość: będziesz miał braciszka”, należy dać dziecku czas, na przyjęcie tej informacji i jednocześnie obserwować jego reakcję. Jeśli zareaguje płaczem i lękiem, powinno się je przytulić, pogłaskać, uspokoić i ponownie powrócić do rozmowy za jakiś czas. W sytuacji złości i irytacji trzeba zachować spokój, nie tamować tych emocji, dać mu się wykrzyczeć, odejść jeśli ma na to ochotę lub pomilczeć razem z nim.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu