Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria


Wyjść na spotkanie z koszmarem sennym - czyli jak sobie pomóc?

Aby skutecznie radzić sobie z koszmarami sennymi, należy wykazać postawę konfrontacyjną. Ucieczka w zaprzeczenie lub bagatelizowanie ich znaczenia, w większości przypadków nie przynosi pożądanego efektu. W walce z tym problemem skuteczna okazała się metoda wyobrażeniowa prof. Barry'ego Krakowa z University of New Mexico. Zasadza się ona na trzech etapach:

  • Konfrontacja – polega na przywoływaniu treści koszmaru, zapisywaniu w dzienniku, a w przypadku dzieci malowaniu rozgrywających się w czasie snu scen. Ważne jest, aby nazywać emocje, które wiązały się z tymi obrazami, np.: smutek, strach, wstręt.
  • Alternatywne zakończenia – na tym etapie chodzi o szukanie alternatywnych rozwiązań dla sytuacji z koszmaru, które budziły lęk. Co istotne osoba borykająca się z tym problemem, sama musi do nich dotrzeć. Rozwiązania te powinny mieć charakter czynności możliwych do zastosowania w rzeczywistości.
  • Utrwalanie – polega na codziennym powtarzaniu nowego scenariusza sennego (np. osoba wyobraża sobie, że goniący ją prześladowca zostaje oślepiony latarką i wpada do wielkiej bali z miodem, albo straszny potwór za pomocą magicznego zaklęcia zamienia się w szczeniaka).

Zastosowanie tych wskazówek okazuje się mieć dużą skuteczność. W pozostałych przypadkach niezbędna jest pomoc specjalisty.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu