Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria

Lek to każda substancja, którą celowo wprowadza się do organizmu, aby wywołać konkretny efekt terapeutyczny. Efektem tym może być: zahamowanie postępów choroby, usunięcie danego objawu lub zupełne uwolnienie od schorzenia (wtedy mówimy o działaniu przyczynowym, czyli dotykającym istoty zaburzenia).

Dawni medycy poszukiwali panaceum, czyli leku uniwersalnego, który usuwałby jednocześnie wszelkie istniejące schorzenia, nie powodując przy tym przykrych skutków ubocznych. Mimo gigantycznego rozwoju nauki dalecy wciąż jesteśmy od odkrycia takiego środka. Dostępne obecnie medykamenty mają zastosowanie w konkretnych schorzeniach. Cechuje je określony czas działania, maksymalna bezpieczna dawka, mechanizm wydalania (czyli droga jaką lek jest usuwany z ustroju) oraz możliwe efekty uboczne. O tym zawsze należy pamiętać, sięgając samodzielnie po jakikolwiek lek.

Farmakoterapia czyli terapia za pomocą leków, jest wciąż uznawana za bazę, tj. najważniejszą część leczenia większości zaburzeń psychicznych. Stają się one nieodzowne w ciężkich przypadkach zaburzeń nastroju, zaburzeń psychotycznych, lękowych, nerwicowych i innych. Niejednokrotnie pacjenci w zaawansowanym stadium choroby bez leków nie są w stanie w ogóle funkcjonować. W łagodnych, bądź umiarkowanych postaciach tych chorób można rozważać jedynie oddziaływanie psychoterapeutyczne.

Kiedy po lek?

Każdorazowo przed pierwszym zastosowaniem leku, psychiatra przeprowadza dokładną diagnostykę. Opiera się ona o wywiad chorobowy (czas trwania problemu, charakter objawów, ich nasilenie, początek, wcześniej zażywane leki itd.), badanie fizykalne (osłuchanie serca, płuc, sprawdzenie ciśnienia, tętna itd.) oraz badania dodatkowe (obrazowe oraz laboratoryjne, a także testy, ankiety itp.). Na podstawie zebranych informacji lekarz nie tylko dokonuje diagnostyki różnicowej (polega na wyłonieniu objawów i zakwalifikowaniu ich do określonej grupy zaburzeń), ale też ocenia nasilenie choroby, czyli to w jakim stopniu wpływa ona na funkcjonowanie pacjenta. Właściwie postawiona diagnoza umożliwia dobranie odpowiedniego preparatu i dawki, tak aby były one dla konkretnego pacjenta optymalne (tj. dawały określony efekt leczniczy, przy minimalnych objawach ubocznych).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu