Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria


Leki psychotropowe i alkohol


Alkohol wchodzi w interakcje z lekami psychotropowymi. Może nasilać lub osłabiać działanie poszczególnych preparatów, a także przyczyniać się do powstawania niepożądanych skutków ubocznych. Dla przykładu alkohol w połączeniu z lekami przeciwpsychotycznymi (leki stosowane w terapii schizofrenii, manii, depresji z objawami wytwórczymi, zaburzenia schizoafektywnego) zwiększa ryzyko napadu drgawkowego, może powodować kardiotoksyczność (uszkodzenie mięśnia sercowego) oraz nadmierną senność. Szczególnie niebezpieczne jest spożywanie alkoholu równolegle z benzodiazepinami (leki wykorzystywane w leczeniu zaburzeń lękowych, zaburzeń snu, zaburzeń depresyjnych) oraz barbituranami, z którymi wchodzi w reakcję krzyżową – co grozi przedawkowaniem. Bezwzględny zakaz stosowania alkoholu (szczególnie wina!) dotyczy osób biorących inhibitory monoaminooksydazy (z grupy preparatów przeciwdepresyjnych). W przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi (niosącego ryzyko udaru mózgu). O możliwość spożywania alkoholu przy terapii danym preparatem, należy zawsze zapytać lekarza prowadzącego nasze leczenie. Jest on najbardziej wiarygodnym źródłem informacji!

Leki psychotropowe i ich interakcje z innymi preparatami

Leki psychotropowe mogą wchodzić w reakcje krzyżowe ze sobą (tzn. że niektórych preparatów nie wolno ze sobą łączyć) oraz z lekami stosowanymi w innych schorzeniach. Dlatego tak ważnym jest, aby przy rozmowie z lekarzem podać mu informacje o wszelkich środkach, które aktualnie przyjmujemy bądź, które zażywaliśmy w niedalekiej przeszłości. I tak, substancje oddziałujące z lekami psychotropowych to np.:

  • w przypadku benzodiazepin: cymetydyna (stosowana w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy), doustne środki antykoncepcyjne, disulfiram (stosowany w leczeniu alkoholizmu), allopurynol (stosowany w dnie moczanowej), izoniazyd (stosowany w leczeniu gruźlicy), propoksyfen (stosowany w leczeniu silnych bólów);
  • w przypadku leków przeciwpsychotycznych: cymetydyna, barbiturany, alfa-metyldopa (stosowana w leczeniu choroby Parkinsona), nikotyna, alkohol;
  • w przypadku leków przeciwdepresyjnych: cymetydyna, haloperidol, digoksyna (stosowana w niewydolności serca), lit (lek stosowany do stabilizacji nastroju), warfaryna (doustny lek przeciwkrzepliwy) itd.

Interakcji lekowych jest niezliczona ilość. Większość z nich na szczęście nie wystąpi, bądź wystąpi w niewielkim stopniu, jeśli pacjent zastosuje się do zaleceń. Nie wolno też zapomnieć o lekach kupowanych bez recepty, ich zażywanie też może wpływać na metabolizm preparatów psychotropowych.

Leki psychotropowe u dzieci

U dzieci jeśli to tylko możliwe częściej stosuje się psychoterapię. W pewnych sytuacjach lek jest jednak nieodzowny do opanowania objawów, np. w psychozie z silnym pobudzeniem psychoruchowym, w ADHD, ciężkich depresjach, całościowych zaburzeniach rozwojowych, napadach lękowych itd. Zazwyczaj farmakoterapię zaczyna się od dawki dużo mniejszej niż u dorosłych, stopniowo zwiększając ją, aż do osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu