Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria


Ból psychogenny, czyli ból który rodzi się z myśli

Ból psychogenny jest szczególnym rodzajem bólu (co ciekawe odczytywany jest przez organizm w sposób identyczny jak ból o podłożu cielesnym), w którym lekarz nie jest w stanie podać przyczyny organicznej (ból ten nie jest związany z uszkodzeniem tkanek, narządów itd.). Wykluczają ją zarówno badania biochemiczne, obrazowe jak i bezpośrednie badanie fizykalne. Jednakże mimo braku jednoznacznie wykrywalnych patologii, organizm manifestuje reakcję bólową, której towarzyszy doznanie emocjonalnego cierpienia. Ból psychogenny najprawdopodobniej wywoływany jest przez neutralne bodźce, które w konkretnym przypadku uległy w przeszłości skojarzeniu z przykrymi doświadczeniami i w tej formie zostały w pamięci utrwalone.

Terapia behawioralno-poznawcza

Dowodem potwierdzającym niewątpliwy udział czynników psychicznych w reakcji bólowej, są pozytywne rezultaty terapii behawioralno-poznawczej, stosowanej w przypadku osób, zmagających się z bólem chronicznym (przewlekłym), bądź psychogennym. Terapia ta pomaga zrozumieć mechanizm bólu, odkryć związane z tym zjawiskiem oczekiwania, pragnienia, impulsy, emocje i wreszcie obejmuje modyfikacje zachowań, dzięki czemu pacjent zyskuje poczucie większej kontroli oraz nabywa umiejętności skutecznego rozwiązywania aktualnych problemów. Na proces składa się określona liczba sesji terapeutycznych, ustalana w zależności od charakteru problemu oraz jego nasilenia. Zazwyczaj jest to jedna 60-minutowa sesja w tygodniu, powtarzana przez 15 (lub więcej) tygodni.

Ból jest szczególnie ważnym dla organizmu sygnałem ostrzegawczym. Umożliwia unikanie niebezpieczeństw i szybkie reagowanie w sytuacji, gdy wewnątrz ciała toczy się niekorzystny proces chorobowy. Może mieć charakter mobilizujący - stymulować do walki, obrony, natychmiastowego działania, bądź demobilizujący - być przyczyną reakcji depresyjnych, wycofania, trudności w realizowaniu podstawowych życiowych celów. Reakcje bólowe zawsze zawierają komponentę psychiczną, od której w dużej mierze zależy tolerancja bólu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu