Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria, Psychologia

Dziś zaczynasz nowy kurs szkoleniowy. Od rana denerwujesz się spotkaniem z nieznajomymi ludźmi, dobierasz najodpowiedniejszy strój, szykujesz w głowie chwytliwe anegdoty. Wreszcie wybija godzina wyjścia. Czujesz narastające napięcie i chęć „dania nogi” tuż przed wejściem do sali.

Wchodzisz – i w tym momencie masz wrażenie, że wszyscy patrzą właśnie na ciebie. Czujesz jak rumieniec ogrania całą twoją twarz, a ręce są mokre od potu. Na przyjazne skinienia przybyłych osób, mruczysz coś pod nosem i siadasz w najdalszym kącie sali. W duchu obiecujesz sobie, że już nigdy nie wplączesz się w podobną sytuację. Jeśli czujesz się zakładnikiem nieśmiałości, pomocne mogą się okazać wskazówki, zawarte w tym artykule.

Test: Czy jesteś asertywny/a?

Z etykietką na czole

Warto pamiętać, że najczęściej to my sami przypinamy sobie etykiety. Nikt bowiem nie ma wypisanego na czole hasła „jestem nieśmiały” i choć w głębi ducha tak właśnie się czuje, to jego stan wewnętrzny jest dla innych ukryty. Jeśli trudno ci w to uwierzyć, spróbuj chodząc po ulicy, zatrzymywać przez chwilę wzrok na mijających cię osobach i powiedz, ile z nich może mieć ten sam problem co ty... Prawda, że trudne? Ile czasu i ilu pytań potrzeba na to, aby się zorientować, że ktoś jest nieśmiały. Przecież większość kontaktów w sytuacjach codziennych nie sprowadza się, do mozolnego drążenia czyjegoś wnętrza.

Cały czas gafy?

Czy zdarza ci się często unikać ważnych spotkań, szkoleń, czy przyjęć, gdyż boisz się, że z powodu nieśmiałości popełnisz jakąś gafę? Lęk przed kompromitacją jest tak silny, że nieśmiałe osoby rezygnują z ważnych dla siebie okazji. Dużo w ten sposób tracą, a także mają z tego powodu wyrzuty sumienia. Dobrym rozwiązaniem w takich okolicznościach jest zabranie ze sobą zaprzyjaźnionej osoby. Jej obecność złagodzi lęk, a przy okazji może ona także poczynić obserwacje naszego zachowania. Omówienie tego, co zauważyła podczas luźnej rozmowy, dostarczy wiele cennych wskazówek. Czasem spojrzenie cudzymi oczami przynosi zupełnie inną perspektywę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu