Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria


Co wnosimy do związku?

Każdy człowiek do związku wnosi pokaźny bagaż, a w nim poza darami miłości, wzajemności, zaufania niesie też pragnienia, obawy, lęki oraz mechanizmy reagowania, które uaktywnia w kontaktach z innymi. Lwia część konfliktów bierze się z niewiedzy dotyczącej tychże mechanizmów, a więc z braku rozeznania samego siebie. Sposoby reagowania w trudnych dla nas sytuacjach najczęściej zakorzenione są głęboko w dzieciństwie i odnoszą się do relacji z rodzicami. Mało kto odczuwanie winy, bądź poczucie krzywdy odnosi w konfliktowych sytuacjach do swojego wnętrza, skłonni jesteśmy ich źródeł szukać raczej w postępowaniu partnera. Podobnie z niską samooceną, bądź poczuciem odrzucenia. Niekiedy wystarczy jeden impuls byśmy powrócili do emocji z przeszłości i reagowali na nie jak wtedy, gdy byliśmy dziećmi. Uporanie się z widmami przeszłości nie jest łatwe i zaczyna się od momentu, gdy dostrzeżemy ich obecność, a następnie skonfrontujemy z realnymi sytuacjami. O tych nierzadko cierpkich uczuciach warto rozmawiać, warto nauczyć się je nazywać, inaczej wciąż będziemy tkwić w ich sidłach.

Konflikty stanowią integralną część związku, umożliwiają negocjowanie ról, celów oraz ścieranie indywidualnych postaw. Wnoszą pozytywną wartość, gdy służą rozwiązywaniu problemów, mogą zaś doprowadzić do rozpadu relacji, gdy są manifestacją sił i niezaspokojonych frustracji.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu