Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria

Samotność to stan, którego większość z nas nie chciałaby nigdy doświadczać; od którego uciekamy w relacje z ludźmi, w pracę, obowiązki dnia codziennego; który zagłuszamy za wszelką cenę. Zazwyczaj wiąże się z tęsknotą do bycia blisko z drugim człowiekiem, przynosi smutek, czasem rozżalenie na świat i siebie.

Jednak czy samotność jest jedynie strefą cienia? Czy nie demonizujemy jej w tym jednostronnym osądzie? Być może dostrzeżenie też innych jej stron, pozwoli w samotności odnaleźć zagubione „ja”.

Konstrukcja dzisiejszej rzeczywistości (tendencja do indywidualizacji, izolacji społecznej, zmienny tryb życia, natłok spraw, ciągła pogoń) nie chroni przed samotnością, a wręcz przeciwnie – nasila ją. Tym bardziej warto zauważyć różne oblicza samotności.

Samotność wybrana, samotność zesłana


Samotność może stać się kwestią wyboru, kiedy to decydujemy się na wycofanie z bliskich relacji, pozwalamy sobie na wyciszenie, oddalenie. Może być etapem uporania się z trudnymi doświadczeniami (np. utratą kogoś bliskiego w wyniku śmierci, separacji, rozwodu), rozgoryczeniem, porażką (po utracie pracy, utracie cennych wartości, zaprzepaszczeniu szansy na sukces itd.), smutkiem. Staje się ona w takich momentach potrzebną perspektywą dla spojrzenia w głąb siebie, ale też na to co nas otacza, co utraciliśmy, co jest dla nas cenne. Samotność może zostać nam także zesłana i wtedy o wiele trudniej jest nam się z nią pojednać. Taki stan może nas dotknąć na każdym etapie życia. W związku partnerskim, w tłumie ludzi, wśród znajomych, na emigracji. Samotność rozumiana jako stan ducha, stan odcięcia od bliskości, od nici porozumienia ze światem. I to ona właśnie często przeistacza się w osamotnienie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu