Psychiatria

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria


Jak objawy mogą świadczyć o uzależnieniu od komputera?

Mimo tego, że nadal nie ma jednolitej definicji, tłumaczącej czym jest kompulsywne (kompulsje – są to czynności, których wykonywanie jest podyktowane przymusem wewnętrznym) używanie komputera, uważa się, że są to wszelkie czynności, związane z komputerem, które przynoszą odczucie cierpienia oraz utrudniają (lub uniemożliwiają) funkcjonowanie społeczne i zawodowe. Objawy wskazujące na uzależnienie od sieci to:

  • nadmierne zaabsorbowanie Internetem;
  • poświęcanie czasu na aktywność w Internecie, kosztem innych działań;
  • mała efektywność spędzanego przed komputerem czasu (są to długotrwałe działania, lecz niekiedy zupełnie jałowe);
  • uczucie ekstazy podczas aktywności w sieci;
  • podnoszenie w ten sposób własnej samooceny;
  • odczuwane napięcie i rozdrażnienie przy odcięciu od sieci;
  • wyrzuty sumienia związane z długim przebywaniem przed komputerem (często związane z tym zmęczenie psychofizyczne);
  • zaniedbywanie relacji społecznych (w tym konflikty w związku, rozpad związku, zaniedbywanie relacji rodzinnych);
  • problemy natury finansowej (utrata pracy, cybernetyczny hazard).

Uzależnienie to może wystąpić zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Częściej obserwuje się je u młodzieży i młodych dorosłych, rzadziej u seniorów. W większym odsetku może pojawiać się wśród osób zawodowo powiązanych z pracą na komputerze (informatycy, graficy komputerowi, ekonomiści itd.). Działania osób uzależnionych od sieci mogą przyjmować formę: nadmiernego pozyskiwania informacji, sieciowego hazardu, cyberseksu, nadmiernego korzystania z portali towarzyskich i czatów, grania w gry itd.

Rozpoznanie

Rozpoznanie stawiane jest w oparciu o skrupulatny wywiad, przeprowadzany przez doświadczonego terapeutę, psychologa, bądź psychiatrę (ważnym jest, aby ta osoba miała pewien staż w leczeniu i rozpoznawaniu uzależnień). Poza dokładnie zebranymi od pacjenta informacjami, wywiad powinien dążyć także do wykluczenia lub potwierdzenia dodatkowych zaburzeń psychicznych (szczególnie często współtowarzyszą: depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia kontroli impulsów – np.. hazard).

Aby jednak pacjent trafił do specjalisty, rodzina niemało musi się natrudzić nad jego motywacją. Osoby uwikłane w uzależnienie od Internetu rzadko dostrzegają ten problem. Nadmierne spędzanie czasu w sieci racjonalizują, podając różnego rodzaju przyczyny zewnętrzne (praca, nauka itd.), mimo tego, że "świat realny sypie im się na głowę".


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu