Psychiatria

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria


Leczenie - czyli krok po kroku na nowej drodze

W leczeniu stosuje się zarówno farmakoterapię jak i psychoterapię. Nieliczne jak dotąd badania dowodzą skuteczności leków przeciwdepresyjnych (szczególnie inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny) oraz normotymicznych (stabilizujących nastrój).

Z metod psychoterapeutycznych zastosowanie znalazła głównie metoda behawioralno-poznawcza. W początkowej fazie tej terapii pracuje się nad ujawnieniem mechanizmów leżących u podłoża nadmiernego używania sieci. Odkrywane są tu głęboko tkwiące w pacjencie schematy poznawcze (sposoby, których używa do poznawania rzeczywistości), emocje o silnie negatywnym zabarwieniu oraz wcześniejsze doświadczenia życiowe (być może, doszło do takiego zdarzenia, przez które pacjent wycofuje się do świata wirtualnego). Po tym następuje próba zmiany zachowań związanych z komputerem – wprowadzane są techniki zmniejszające napięcie psychiczne (np. ćwiczenia odprężające), metody ograniczania czasu spędzanego przed komputerem, opracowuje się alternatywne działania zastępcze, określa hierarchię zadań (pacjenci tworzą listy działań, które mają wykonać danego dnia, a później dyskutują o tym z terapeutą).

Uzależnienie od sieci nie może być marginalizowanym problemem. Czas pokazuje, że coraz częściej do terapeutów zgłaszają się osoby cierpiące z tego powodu. Zmotywowanie do sięgnięcia po pomoc oraz odpowiednio zastosowane leczenie, pozwalają wyrwać się ze szponów internetoholizmu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu