Fobia specyficzna polega na doznawaniu irracjonalnego lęku (czyli lęku nie wynikającego z realnego zagrożenia) w zetknięciu (lub tylko przez wyobrażenie) z określoną sytuacją, przedmiotem, zwierzęciem itp. Przez dwie uniwersalne klasyfikacje zaburzeń psychicznych, którymi posługują się psychiatrzy jest różnie klasyfikowana. Przez ICD-10 do zaburzeń nerwicowych, a przez DSM-IV do zaburzeń lękowych.
Ilość bodźców jakie mogą wywoływać lęk jest ogromna. Mogą to być elementy środowiska nieożywionego (wiatr, woda, burza, słońce), zwierzęta (np. gryzonie, owady, gady- szczególnie węże), choroby, operacje, drobne zabiegi (np. pobieranie krwi do badania), szczególne sytuacje (lot samolotem, przejazd windą itd.). Reakcja lękowa w fobiach bywa tak silna, że poza przykrymi doznaniami somatycznymi pojawia się także reakcja ucieczki oraz reakcja unikania - co może znacznie utrudnić prawidłową aktywność.
Lęk lękowi nierówny czyli kiedy rozpoznajemy fobię specyficzną
Przestrach jaki nam towarzyszy w nieoczekiwanych sytuacjach lub odruch wstrętu, gdy po skórze przepełznie nam pająk, nie oznaczają jeszcze, że powinniśmy podejrzewać u siebie fobię. Wręcz przeciwnie, są to reakcje prawidłowe, które nie spełniają kryteriów zaburzenia. O fobii mówimy dopiero wtedy gdy:
U dzieci i młodzieży do 18 roku życia dodatkowym wymogiem jest trwanie powyższych objawów przynajmniej przez 6 miesięcy.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu