Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria


Skąd ten problem, czyli o źródłach lęków fobijnych

Jest kilka modeli tłumaczących powstawanie lęku fobijnego. Jeden z nich zakłada, że lęk przed niektórymi zwierzętami (np. jadowitymi wężami, drapieżnikami, gryzoniami) może być efektem nieadekwatnych schematów poznawczych, nabytych w dzieciństwie (np.: przeświadczenie, że wszystkie koty są niebezpieczne, bo mogą zaatakować, albo że wszystkie myszy przenoszą choroby). Powstaje wtedy rodzaj uogólnienia, który przekłada się na nasze zachowanie. Takie błędne schematy poznawcze mogą być przekazywane między pokoleniami (np. lęk matki na widok krwi może udzielić się jej dziecku).Innym wytłumaczeniem na pojawienie się lęku w kontakcie z obiektem może być przykre doświadczenie z przeszłości. Lęk jaki się pojawił w stresującej sytuacji, „kodowany” jest wraz z np. przypadkowym przedmiotem z otoczenia. Każdy późniejszy kontakt z tym przedmiotem, będzie wywoływał reakcję lękową.Fobia specyficzna może stać się także wentylem dla lęków o większym kalibrze (np. lęku przed śmiercią, chorobą, konfliktu pragnień, które negujemy). Zgodnie z zasadą, że łatwiej nam walczyć z tym, co na zewnątrz nas, co dostępne i możliwe do opisania.

Podręczny poradnik walki z lękiem, czyli jak mogę pomóc sobie sam

Lęk jakiego doświadczamy w przypadku fobii, bierze nas na zakładnika w sytuacjach, które nie są dla nas zagrażające. Jak bardzo mu podlegamy i co dajemy ze sobą zrobić zależy głównie od nas. Dlatego warto przyswoić sobie kilka zasad, pomocnych w opanowywaniu reakcji lękowych, min.:

  • pamiętaj lęk jest naturalną reakcją na czynniki stresowe;
  • lęku nie należy karmić nadmiernie pracującą wyobraźnią (czarne scenariusze należy schować głęboko do szafy);
  • w sytuacji lękowej obserwuj otaczającą rzeczywistość - zauważysz, że wokół nic ci nie zagraża;
  • nie uciekaj od sytuacji lękowej, wytrwaj w niej, a zauważysz, że lęk stopniowo zmniejsza się;
  • konfrontuj się z sytuacjami budzącymi lęk, tylko tak możesz je pokonać;
  • nawet niewielki sukces w pokonaniu lęku jest bardzo ważny, nagradzaj się pozytywnymi myślami;
  • wykazuj cierpliwość, opanowanie lęku wymaga czasu i licznych prób

Do podanych wyżej wskazówek warto dołączyć techniki relaksacyjne (np. joga), zajęcia sportowe (sport uczy opanowania i odpręża), dietę bogatą w witaminy (organizm wsparty optymalną dietą łatwiej radzi sobie ze stresem) oraz odpowiednią dawkę snu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu