Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria

Wciąż nie znamy przyczyny powstawania nałogów. Mimo licznych badań nie da się jednoznacznie stwierdzić, czemu jedna osoba ulega uzależnieniu, a inna się mu opiera.

Wśród uzależnionych są zarówno mężczyźni jak i kobiety, osoby z różnych przedziałów wiekowych i klas społecznych. Nałogi nie omijają nikogo.

Leczenie uzależnień jest wieloetapowe, wymaga determinacji ze strony pacjenta i zainwestowania sporej ilości czasu. Zaczyna się w momencie, w którym osoba uznaje swoją słabość wobec nałogu.

Krok po kroku ku nowemu... czyli leczenie alkoholizmu

Impuls o zgłoszeniu się do leczenia musi wyjść od pacjenta. To do niego należy decyzja i tylko on może rozpocząć proces odwracania się od nałogu. Lekarz, terapeuta, psycholog mogą mu towarzyszyć w tej drodze, wspierać wiedzą i doświadczeniem, ale ostateczna przemiana dokonuje się w samym pacjencie. Jest to krytyczny moment w życiu człowieka – musi się przyznać, przed samym sobą do słabości, przewertować całe dotychczasowe życie, dotrzeć do trudnych momentów. Okazuje się nagle, że od dawna zaniedbywał bliskich, popadał w długi lub nawet stracił majątek i zaufanie rodziny itd. Wówczas pierwsze kroki bywają niezwykle trudne. Ogromną ostoją staje się wtedy rodzina, ale niestety nałóg często niszczy więzi międzyludzkie i zdarza się, że człowiek pozostaje w walce sam.

Tak jak nałóg niszczy wszystkie obszary życia, tak leczenie musi je wszystkie powoli odbudować. Pierwsze etapy polegają więc na odtruwaniu organizmu, łagodzeniu objawów abstynencji, wyrównywaniu niedoborów odżywczych i elektrolitowych. W zależności od ciężkości uzależnienia leczenie może być prowadzone w warunkach ambulatoryjnych (głównie u pacjentów, którzy nadużywają alkoholu, nie współistnieją u nich schorzenia somatyczne, ciężkie zaburzenia psychiczne oraz mają dostateczne wsparcie otoczenia) lub w warunkach szpitalnych (zazwyczaj u pacjentów o długoletnim przebiegu uzależnienia, ze współistniejącymi chorobami, bez wsparcia, z jednoczesnym uzależnieniem od innych substancji).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu