Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria


Intensyfikacja leczenia – czyli leki i oddziaływanie psychoterapeutyczne

W farmakoterapii objawów abstynencyjnych używa się różnych grup leków, głównie: benzodiazepin (działają silnie przeciwlękowo, uspokajająco, nasennie), beta-blokerów (przydatne w opanowywaniu zaburzeń rytmu serca, skoków ciśnienia), blokerów kanałów wapniowych oraz leków przeciwdrgawkowych. Równocześnie uzupełnia się płyny, elektrolity (sód, potas, magnez, wapń), witaminy (szczególnie tiaminę oraz kwas foliowy) oraz makro i mikroelementy.

Nierzadko z uzależnieniem alkoholowym współistnieją inne zaburzenia psychiczne: depresja, zespoły lękowe, nerwice, schizofrenia. W takich przypadkach leczenie intensyfikuje się.

Praktycznie równolegle do leczenia biologicznego stosuje się psychoterapię. Wszelkie typy oddziaływania psychoterapeutycznego zmierzają do uzyskania kontroli nad przyjmowaniem alkoholu, wzmocnienia motywacji, utrzymania abstynencji. Zastosowanie znalazły tutaj terapia poznawczo-behawioralna, terapia rodzin, terapia umiejętności społecznych, "program 12 kroków" (o celach i modelach tych terapii można się dowiedzieć w artykule pod tytułem "Odnaleźć własną drogę, czyli kilka słów na temat psychoterapii").

Niezmiernie ważne w leczeniu alkoholizmu są także grupy wsparcia i stowarzyszenia. Organizacje takie jak Anonimowi Alkoholicy umożliwiają dzielenie się doświadczeniami, zapewniają wsparcie w przełomowych momentach terapii, szukają alternatywnych rozwiązań w kryzysie.

Rodzina w kryzysie alkoholowym


Osoby uzależnione od alkoholu często nie zdają sobie sprawy, jak nałóg destrukcyjnie wpływa na ich otoczenie. Uzależnienie jest zachłannym procesem, niszczy więzi, dystansuje bliskie sobie osoby. Dla alkoholików ważne staje się tylko zaspokajanie głodu alkoholowego, wykazują wahania nastroju, kompromitują bliskich w oczach znajomych, wielokrotnie naruszają ich zaufanie, a w skrajnych przypadkach prezentują się wulgarnie i agresywnie. Rodziny osób uzależnionych przeżywają ich chorobę w poczuciu winy, pomieszanym ze złością, od których bardzo trudno się uwolnić. Dlatego tak istotnym jest, aby wszyscy (zarówno osoba z problemem alkoholowym, jak i jej rodzina, bliscy) brali aktywny udział w terapii. Osobie uzależnionej pomoże ona naprawić wyrządzone innym krzywdy (co jest jednym z milowych kroków leczenia), a pozostałych członków rodziny uwolni od destrukcyjnych emocji.

Terapia uzależnienia alkoholowego jest żmudna i długa. Nierzadko niestety kończy się powrotem do nałogu. Leczenie biologiczne wraz z psychoterapia trwają dwa do trzech lat i są jedynie początkiem zmagania się z nałogiem, które rozciąga się na całe dalsze życie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu