Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria

Sen i czuwanie składają się na dobowy rytm organizmu. Czuwanie pozwala na komunikację z otaczającym światem, zaś sen odpowiada za regenerację. Równowaga między tymi dwoma stanami zapewnia prawidłowe warunki do realizacji celów przypisanych człowiekowi.

Sen jest stanem w którym ciało wycisza się, a umysł porządkuje nagromadzone podczas całego dnia informacje. Wartość snu jest niepodważalna, a jego zaburzenia skutkują poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, min. chorobami układu sercowo-naczyniowego, chorobami układu nerwowego, zaburzeniami psychicznymi itd. Aż 1/3 populacji ludzi dorosłych w Polsce doświadcza problemów ze snem, wśród nich najczęstszym jest bezsenność. Zaburzenia te choć tak częste i kłopotliwe rzadko są jednak diagnozowane i leczone.

Warto uświadomić sobie, że tak nadmiar jak i niedobór snu nie służą nam dobrze. Liczba godzin jakie potrzebujemy do prawidłowego wypoczynku jest zmienna i zależy m.in. od wieku i poziomu aktywności. Małe dzieci potrzebują snu więcej (nawet do 12 h na dobę), a ludzie w podeszłym wieku mniej (zazwyczaj wystarcza im 6 h na dobę), natomiast osoba trzydziestoparoletnia na sen poświęcać powinna 6 do 7 godzin na dobę (minimum 5).

Podczas snu nasz organizm pracuje na zwolnionych obrotach, wydaje znacznie mniej energii niż za dnia. I tak: mięśnie pozostają w rozluźnieniu, zmniejsza się wymiana gazów w płucach, serce zwalnia, naczynia rozszerzają się, ciśnienie nieznacznie spada, temperatura ciała obniża się o 1 do 2 stopni Celsjusza, metabolizm tkanek nastawiony jest na odbudowę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu