Psychiatria


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria


Szpital psychiatryczny

Szpital psychiatryczny jest odpowiednio zorganizowaną placówką opieki zdrowotnej, której zasadniczym celem jest udzielanie świadczeń zdrowotnych (wykrywanie, diagnozowanie, leczenie oraz rehabilitacja psychiatryczna). Cel ten jest realizowany w ramach oddziałów całodobowych, oddziałów pobytu dziennego oraz poradni przyszpitalnych.

Oddział całodobowy – oddział zapewniający kompleksową terapię zaburzeń psychicznych, włącznie z panelem badań (szpitale zazwyczaj dysponują szybką możliwością wykonania badań biochemicznych oraz neuroobrazowych np. tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny). Osoby przebywające w oddziale całodobowym mają zapewnioną 24-godzinną opiekę lekarską, pielęgniarską oraz psychologiczną. Oddziały funkcjonują przeważnie w oparciu o model społeczności terapeutycznej (to jakby wewnątrz szpitala stworzone małe państewko z obywatelami, którzy mają swoje obowiązki i przywileje, podejmują wspólnie istotne dla życia oddziału decyzje, tworzą sieć wzajemnych interakcji społecznych).

Oddział dzienny – jest formą lecznictwa otwartego. Pacjenci przebywają w oddziałach dziennych , w wyznaczonych godzinach (najczęściej między 8 a 14), a pozostały czas spędzają w domu. Umożliwia im to z jednej strony aktywną, kontrolowaną terapię zaburzeń, z drugiej zaś nie odcina od środowiska, w którym egzystują (mogą dalej realizować część swoich ról społecznych, zawodowych, rodzinnych). Oddziały te prowadzą diagnostykę, leczenie, ale też rehabilitację osób psychicznie chorych oraz psychoedukację w zakresie potrzebnym do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, jakie stawia życie z diagnozą psychiatryczną.

Poradnie przyszpitalne – umożliwiają zachowanie ciągłości opieki psychiatrycznej osobom, które nie wymagają już przebywania w oddziałach stacjonarnych. W ramach poradni przeprowadza się monitorowanie długofalowego leczenia (kontrola przebiegu farmakoterapii), terapię podtrzymującą, konsultacje specjalistyczne.

Uwaga! Do szpitala psychiatrycznego (poza wyjątkowymi przypadkami stanów ostrych) niezbędne jest skierowanie. Mogą je wydać np.: lekarz rodzinny, bądź psychiatra (w zasadzie każdy lekarz z prawem wykonywania zawodu). Skierowanie jest ważne przez 14 dni od daty wystawienia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu