Pulmonologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Pulmonologia, Zdrowe ciało, zdrowy duch


Jak walczyć z objawami alergii?

Alergia jest chorobą przewlekłą, której nie da się raz na zawsze wyleczyć. Predyspozycja organizmu do nadmiernej reakcji uczuleniowej pozostaje bowiem na całe życie. Reaktywność organizmu może jednak ulec zmianie w ciągu życia, a co się z tym wiąże, objawy alergii mogą samoistnie wygasać. Znając przyczynę swoich dolegliwości w razie ich nasilenia można skutecznie unikać alergenów i zastosować odpowiednie leczenie. W mieszkaniach alergików nie powinno się trzymać tapicerowanych mebli, grubych dywanów, a także hodować zwierząt. Należy często zmieniać pościel i wietrzyć pomieszczenia. Nie powinno się przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach. Leki, jakie mogą być przyjmować w razie wystąpienia objawów, powinno się stosować pod nadzorem lekarza. Obecnie najczęściej w terapii alergii stosowane są: leki przeciwhistaminowe (loratydyna, cetyryzyna), leki przeciwobrzękowe, kromony, metyloksantyny (teofilina) oraz leki rozszerzające oskrzela  (glikokortykosteroidy i beta2-mimetyki).

Reakcja anafilaktyczna (wstrząs anafilaktyczny)


Niezwykle niebezpieczne jest wystąpienie tzw. reakcji anafilaktycznej, która jest ostro przebiegającą postacią alergii, dotyczącą całego organizmu. Może powstawać w odpowiedzi na podanie szczepionek, leków (najczęściej: penicylina, kwas acetylosalicylowy), po przetoczeniu krwi i osocza, po spożyciu uczulających pokarmów lub po ugryzieniu przez owada. Objawy, jakie mogą się pojawić to m.in.:

  • niepokój i dreszcze;
  • bladość lub zasinienie skóry;
  • spadek ciśnienia i wzrost tętna;
  • wymioty i biegunka;
  • wysypka na skórze;
  • obrzęk błon śluzowych;
  • drgawki i utrata przytomności.

Jeśli zauważysz kiedyś takie objawy, niezwłocznie zadzwoń po pomoc medyczną. Czas w jakim poda się odpowiednie leki, odgrywa tutaj bardzo ważną rolę.

Objawy alergii nie są groźne dla życia, jednak mogą powodować frustrację i utrudniać codzienne życie. Nie jest przyjemne ciągłe kichanie i łzawienie oczu, jednak dzięki odpowiedniemu postępowaniu i dobrze dobranemu leczeniu, można jak najbardziej zminimalizować te uciążliwe dolegliwości.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu