Pulmonologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Pulmonologia

Utrudniające funkcjonowanie duszność i kaszel, pojawiające się w najmniej spodziewanej chwili - to problemy ludzi zmagających się z astmą. Jednak jest szansa by je zminimalizować, jeśli tylko postawi się prawidłową diagnozę i szybko wprowadzi odpowiednie leczenie.

Astma to choroba, która nie wybiera, dotyka zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Jest nieuleczalna i z powodu objawów może przysporzyć sporo trudności w życiu codziennym. Na szczęście w obecnej chwili istnieje leczenie, które umożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie, poprawia komfort życia oraz minimalizuje poczucie choroby. Jednak, aby tak się stało, astma powinna być jak najszybciej zdiagnozowana.

Na czym polega choroba?

Astma jest chorobą przewlekłą, w której główną rolę odgrywa komponenta zapalna. Doprowadza ona, do nadreaktywności oskrzeli, co skutkuje wystąpieniem objawów. Obturacja, czyli zwężenie oskrzeli jest przyczyną upośledzonego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W przypadku astmy jest to stan odwracalny, który może cofać się samoistnie lub pod wpływem odpowiedniego leczenia. Ograniczenie przepływu powietrza w przypadku tej choroby, powodowane jest przez skurcz mięśni gładkich, obrzęk błony śluzowej oskrzeli oraz przez tworzenie czopów śluzowych. Z czasem dochodzi do przebudowy ścian oskrzeli.

Czym się objawia?

Do głównych objawach choroby należą:

  • Napadowa duszność, głownie wydechowa, która może być odczuwana jako ściskanie w klatce piersiowej. Ustępuje samoistnie lub po lekach.
  • Świszczący oddech.
  • Suchy kaszel, który może towarzyszyć duszności lub występować samodzielnie.
  • Niekiedy mogą towarzyszyć objawy alergicznego nieżytu nosa.
  • Wydłużony wydech, który w czasie nasileń duszności, może powodować dodatkową pracę mięśni oddechowych (np.: wciąganie przestrzeni międzyżebrowych).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu