Pulmonologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Pulmonologia


Pośrednie przyczyny chrypki

Chrypka może być również powodowana przez choroby, które nie dotyczą bezpośrednio krtani, jednak w ich przebiegu dochodzi do uszkodzenia struktur ją tworzących. Do powstania chrypki może dojść w wyniku:

  • osłabienia mięśni gardłowych w przebiegu niedoczynności tarczy lub nużliwości mięśni szkieletowych (miastenia gravis). W przebiegu tej drugiej mięśnie szkieletowe szybko się męczą i ulegają osłabieniu. Odpowiada za to jest proces autoimmunologiczny, co oznacza, że układ odpornościowy niszczy własne komórki i tkanki;
  • zapalenia stawu pierścienno-nalewkowego, w przebiegu: RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), tocznia rumieniowego układowego i dny moczanowej;
  • uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego, które jest najczęściej powikłaniem, operacji w obrębie tarczycy; może być również spowodowane przez rozwijające się nowotwory przełyku, płuca oraz guzy śródpiersia, które rosnąc, uciskają na wspomniany nerw.

Jak o siebie zadbać?

Jeśli Twoja chrypka trwa krótko, a objawy wskazują na infekcję dróg oddechowych, zatroszcz się o swój głos.

  • Przede wszystkim dbaj o nawilżanie powietrza w mieszkaniu, szczególnie w zimie, kiedy grzeją kaloryfery. Unikaj również pomieszczeń z klimatyzacją, którą znacznie wysusza śluzówkę.
  • Staraj się codziennie wypijać dużo płynów – przynajmniej 2,5 litra/dobę. Najlepiej, jeśli będzie to niegazowana woda mineralna o temperaturze pokojowej, ale dobrze stan zapalny gardła złagodzą również: napar z rumianku lub siemienia lnianego. Staraj się unikać kawy i herbaty, które mają tendencję do wysuszania śluzówki.
  • Unikaj gorących, zbyt zimnych oraz ostrych potraw.
  • Rzuć palenie i nie przebywaj w zadymionych pomieszczeniach.
  • W czasie trwania chrypki postaraj się oszczędzać swój głos. Mów spokojnie i nie krzycz. Jeśli czeka Cię dłuższe przemówienie, popijaj co jakiś czas wodę, aby nawilżyć śluzówkę i maksymalnie ograniczyć jej narażenie na czynniki drażniące.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu