Poprzez duszność, rozumiemy subiektywne (czyli indywidualne dla każdego) odczucie braku powietrza, trudności w oddychaniu lub zadyszki. Uczucie duszności jest wyrazem dysproporcji pomiędzy zapotrzebowaniem naszego organizmu na tlen, a możliwością jego dostarczania. Duszność nie zawsze musi być objawem choroby. Występować może również u osób zdrowych, lecz niewytrenowanych, osób wykonujących ciężki wysiłek fizyczny, u osób przebywających na dużych wysokościach (mniejsza ilość cząsteczek tlenu w powietrzu) oraz w niewietrzonych, zamkniętych pomieszczeniach (większe stężenie dwutlenku węgla w powietrzu). Często jest jednak objawem nagłego lub przewlekłego stanu chorobowego.
Jakie są przyczyny duszności?
Istnieje wiele podziałów duszności ze względu na różne kryteria ją charakteryzujące. W uproszczeniu można podzielić ją pod kątem trzech kryteriów:
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu