Pulmonologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Pulmonologia

Kaszel suchy, czy mokry? Ostry, czy przewlekły? Zwykłe przeziębienie, a może jednak rozwijająca się groźna choroba? Na co zwrócić uwagę, gdy rozpoczynają się objawy?

Za każdym razem, gdy przychodzi zima, dołączasz do wielkiego grona ludzi, którzy nieustannie kaszlą. Reklamy telewizyjne próbują nas przekonać, że to właśnie ten konkretny środek będzie idealny na naszą dolegliwość. Ale zanim zaczniesz leczyć się tymi specyfikami na własna rękę, zastanów się, co może być przyczyną Twojego kaszlu. Po przeczytaniu poniższego artykułu, przekonasz się, że niekoniecznie jesteś przeziębiony, bo kaszel kaszlowi nierówny.

Czym jest kaszel?

Po pierwsze wyjaśnijmy sobie, co to jest kaszel. Jest to odruch obronny naszego organizmu, który sprawia, że drogi oddechowe ulegają oczyszczeniu z zalegającej wydzieliny lub ciał obcych (jakimi mogą być: pyłki, gazy lub inne zanieczyszczenia powietrza).

Kaszel suchy, kaszel mokry


Kaszel, potocznie nazywany suchym, to taki, w którym brak jakiejkolwiek wydzieliny (inaczej mówiąc jest to kaszel bezproduktywny). Jego przyczyn można dopatrywać się w:

  • chorobach wirusowych;
  • chorobach serca (np. lewokomorowej niewydolności serca, w której dochodzi do przekrwienia oskrzeli i tchawicy);
  • astmie - może towarzyszyć duszności lub występować samodzielnie;
  • lekach (szczególnie w inhibitorach konwertazy angiotensyny (tzw. ACE), które są zażywane przez ludzi, cierpiących na choroby serca, np. nadciśnienie, niewydolność serca);
  • chorobach śródmiąższowych płuc, które powodują zmiany w miąższu płuc. Choroby te mogą być wywołane przez różne czynniki (np.: pyły, gazy i dymy, promieniowanie jonizujące lub aerozole trujących substancji).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu