Pulmonologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Pulmonologia


Inny charakter ma kaszel mokry, zwany również wilgotnym lub produktywnym. W tym przypadku podczas kaszlu odksztuszana będzie wydzielina, która może przybierać różną postać.

  • Plwocina żółta lub zielona, będzie wydzieliną ropną, a jej źródła poszukuje się w: zakażeniu zatok przynosowych, zakażeniu oskrzeli, czy płuc. Jeśli pojawi się nagle jej duża ilość, można podejrzewać pęknięcie ropnia płuca do oskrzela.
  • Wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, będzie wskazywać na zakażenie bakteriami beztlenowymi.
  • Przewlekle zapalenie płuc oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc charakteryzują się gęstą, lepką wydzieliną, pojawiającą się rano po przebudzeniu.
  • Pojawiające się grudki i czopy mogą wskazywać na zakażenie grzybicze lub na mukowiscydozę.

Jak długo już trwa?

Jeśli weźmiemy pod uwagę czas trwania naszego objawu, możemy określać czy kaszel jest ostry, podostry, czy przewlekły.

  • Kaszel ostry trwa poniżej trzech tygodni, a jego przyczyn można dopatrywać się najczęściej w zakażeniach, zwykle wirusowych, zapaleniach oskrzeli oraz alergiach. Nierzadko przyczyną może być zatorowość płucna, obrzęk, czy zapalenie płuc lub po prostu zachłyśnięcie się napojem. Kaszel ostry bywa także reakcją na ciało obce (np. na okruszek chleba) oraz odpowiedzią na drażniące działanie dymów i gazów.
  • Kaszel podostry trwa zwykle od 3 do 8 tygodni. Jest najczęściej wynikiem nadreaktywności oskrzeli po przebytym zakażeniu wirusowym.
  • Kaszel trwający powyżej 8 tygodni, uznawany jest za przewlekły. Takiej sytuacji należy się dokładnie przyjrzeć i zaobserwować, czy występują inne dodatkowe objawy:
    • napady kaszlu wynikające z narażenia na alergeny, zimne powietrze, wysiłek fizyczny, stres. Często nocnym napadom kaszlu towarzyszą: duszność i świsty; a ustają po zażyciu wziewnych leków rozszerzających oskrzela. Taki obraz przemawia za rozpoznaniem astmy.
    • zgaga, pieczenie w nadbrzuszu, wzdęcia, nudności, chrypka – towarzyszące długo utrzymującemu się kaszlowi, mogą nasuwać podejrzenie choroby refleksowej przełyku.
    • palenie dużej ilości papierosów oraz kaszel pojawiający się głównie nad ranem i zaraz po przebudzeniu, ustępujący po odkrztuszeniu śluzowej wydzieliny, jest przyczyną rozpoznania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jest to choroba spowodowana zwężeniem dróg oddechowych, które nie ustępuje po zażyciu leków rozkurczających oskrzela.
    • samodzielnie występujący kaszel, ale utrzymujący się przez długi czas, może być jedynym objawem gruźlicy, która wbrew pozorom nie jest rzadkim schorzeniem.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu