Pulmonologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Pulmonologia, Choroby zakaźne


Inne przyczyny przewlekłego kataru to:

  • zmiany przerostowe śluzówki nosa w wyniku działania drażniących związków chemicznych i pyłów, niekorzystne warunki termiczne, zbyt długie stosowanie kropli do nosa. Można zastosować leczenie operacyjne, które ma na celu zmniejszenie powierzchni małżowin nosa;
  • zmiany zanikowe, które powodują, że jamy nosa są szerokie; pojawia się uczucie suchości i drapania w nosie, powstają strupy utrudniające oddychanie. Najbardziej narażeni na tego typu nieżyt mogą być: pracownicy hut szkła, metali, zakładów azbestowych, zakładów obróbki drewna. W leczeniu najważniejsze jest wyeliminowanie czynników drażniących błonę śluzową nosa (nawet zmiana miejsca pracy) oraz nawilżanie śluzówki roztworami chlorku sodu (sól fizjologiczna);
  • alergiczny nieżyt nosa (katar sienny) czyli nadwrażliwość błony śluzowej nosa w przebiegu alergii wymaga osobnego omówienia. Jego przyczyną jest reakcja układu odpornościowego na konkretne czynniki środowiska, a w leczeniu stosuje się konkretną grupą leków (antyhistaminiki).

Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu kataru mogą być: krzywa przegroda nosa, polipy nosa oraz przerost migdałka podniebiennego. Katar może być niebezpieczny u dzieci, a zwłaszcza u noworodków, gdyż może powodować poważne problemy z oddychaniem (mają małe światło dróg oddechowych), trudności z połykaniem oraz rozprzestrzenianie się zapalenia na krtań i ucho środkowe. Powikłania zatokowe, uszne oraz zapalenia krtani w przebiegu ostrego nieżytu nosa stanowią wskazania do leczenia specjalistycznego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu