Pulmonologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Pulmonologia

Kaszel, duszność, a do tego dołączyła się krew odkrztuszana wraz z wydzieliną. Nie zastanawiaj się długo, skąd to się wzięło. Jest to poważny objaw, który powinien skłonić Cię do szybkiej wizyty u lekarza.

Kaszlesz od kilku dni. W sumie nic strasznego, ale pewnego dnia odkrztuszając wydzielinę, zauważyłeś, że na chusteczce pojawiły się ślady krwi. Twoje przerażenie jest ogromne, przecież kaszel z krwią może zwiastować tylko poważne problemy. Co więc spowodowało u Ciebie takie objawy?

Jak do tego dochodzi?

W pierwszej kolejności zastanówmy się, dlaczego w ogóle krew może być odkrztuszana razem z wydzieliną z dróg oddechowych. Źródłem krwi w takiej sytuacji są naczynia krwionośne oskrzeli, w których panuje wysokie ciśnienie. Przyczyną takiego stanu może być:

  • powstanie stanu zapalnego i rozrostu łatwo krwawiących naczyń;
  • uszkodzenie naczyń, które powstaje w przypadku naciekania guza na naczynia krwionośne;
  • powstanie nowych naczyń w chorobach nowotworowych płuc;
  • znaczny wzrost ciśnienia w naczyniach płucnych, wywołany wzmożonym ciśnieniem w lewym przedsionku serca (w przebiegu jego chorób).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu