Pulmonologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Pulmonologia, Medycyna ratunkowa

Pierwsza pomoc to zbiór czynności, które powinien potrafić wykonywać każdy z nas, gdy zagrożone jest życie drugiego człowieka. Czasami jednak wymagają większej wiedzy teoretycznej, jak ma to miejsce w przypadku odmy opłucnowej.

Codzienne życie niesie ze sobą wiele niespodzianek. Może się zdarzyć, że idąc do kina, czy robiąc zakupy, będziesz świadkiem wypadku, podczas którego osoba poszkodowana będzie potrzebować natychmiastowej pomocy. Zamiast odwrócić się na pięcie i udawać, że nic się nie widziało, podejdź i sprawdź, czy ten leżący na ulicy człowiek, nie wymaga szybkiej reakcji z Twojej strony. Jednym z zagrożeń, z jakim możesz się spotkać jest odma opłucnej.

Czym jest opłucna?

Opłucna to cienka błona surowicza, która pokrywa płuca i ułatwia ich ruch podczas oddychania. Tworzą ją dwie blaszki: opłucna płucna (inaczej znana trzewną), która bezpośrednio pokrywa płuca oraz opłucna ścienna, która wyściela od góry przeponę i przylega do śródpiersia. Pomiędzy nimi znajduje się niewielka przestrzeń (jama opłucnowa), wypełniona płynem surowiczym, który zmniejsza tarcie obu blaszek podczas oddychania. Jeśli w to miejsce dostanie się powietrze, wówczas dochodzi do powstania odmy opłucnowej. Przyczyny takich sytuacji mogą być dwojakie – zewnętrzne (np. bezpośredni uraz przeszywający klatkę piersiową), jak i wewnętrzne (np. uszkodzenie tchawicy, oskrzeli lub miąższu płucnego). Najczęściej dochodzi do odmy opłucnowej w przebiegu urazów, powstających wskutek wypadków komunikacyjnych.

Odma otwarta czy zamknięta?

Istnieją trzy rodzaje odmy opłucnowej.

  • Odma otwarta, w której powietrze atmosferyczne dostaje się podczas wdechu do jamy opłucnowej, a przy wydechu wydostaje się na zewnątrz ze świstem. Powstaje w wyniku przerwania ciągłości tkanek, które może być spowodowane urazem takim jak: postrzał, rana kłuta, czy złamanie żeber. Ale także jako powikłanie cewnikowania żył centralnych i biopsji.
  • Odma zamknięta, gdy pęka płuco, a powietrze dostaje się do jamy opłucnowej z dróg oddechowych. Dochodzi jednocześnie do samoistnego zamknięcia się istniejącej przetoki. Powstaje najczęściej w wyniku tępego urazu klatki piersiowej.
  • Odma prężna – najgroźniejsza dla życia – w której dochodzi do powstania tzw. mechanizmu zastawki. Otwiera się ona podczas wdechu, powodując przedostanie się powietrza do opłucnej, ale zamyka przy wydechu, uniemożliwiając jego wydostanie się na zewnątrz. Uwięzione powietrze doprowadza do narastania nadciśnienia w jamie opłucnowej, a co za tym idzie do zapadnięcia płuca i niewydolności krążeniowo-oddechowej. Przyczyną bywa często pęknięty pęcherz rozedmowy, w wyniku wysiłku fizycznego czy kaszlu; jak również przyczyna może być nieuchwytna.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu